zppo_slider_100.jpg
zppo_slider_101.jpg
zppo_slider_102.jpg
zppo_slider_103.jpg
zppo_slider_104.jpg
zppo_slider_105.jpg
zppo_slider_107.jpg
zppo_slider_108.jpg
previous arrow
next arrow
Shadow
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIE W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION
 
WSPÓŁFINANSOWANIE KRAJOWE DLA PROJEKTU ZAPEWNIA MINISTER ZDROWIA
Nasze odziały przedszkolne zakwalifikowały się do projektu ZĘBY MAŁEGO DZIECKA, w ramach którego promowane są zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci. W ramach projektu dzieci brały udział w zajęciach edukacyjnych oraz zostały wyposażenie w szczoteczki i pasty do zębów.
  ”Witaminki dla księżniczki Marcelinki”.
Uczniowie klasy 6 zaprezentowali młodszym kolegom przedstawienie pt.”Witaminki dla księżniczki Marcelinki”. Celem przedstawienia było kształtowanie nawyków zdrowego żywienia. W interesujący i przystępny sposób, młodzi aktorzy, przekazali wszystkim wiedzę dotyczącą właściwego odżywiania. Pokazali, jak szkodliwe mogą być słodycze, gdy spożywa się je w nadmiarze. Wyjaśnili, że źródłem witamin i dobrego zdrowia są warzywa i owoce. Na zakończenie damy dworu i kucharz częstowali zdrowymi smakołykami w postaci owoców i warzyw.
„ ZIOŁOWY OGRÓDEK” W IV KLASIE
Od września w naszej szkolnej stołówce uczniowie otrzymują obiady bez zawartości soli. Wykluczenie soli w przyrządzanych potrawach nie oznacza oczywiście , że potrawy muszą być mdłe i bez smaku. Sól bowiem możemy zastąpić innymi produktami, które wzbogacą smak i aromat zjadanych przez dzieci dań. Doskonałą alternatywą dla soli są przyprawy i zioła.
Uczniowie czwartej klasy na lekcji przyrody poznali zioła ,rośliny przyprawowe , ich rodzaje i zastosowanie. Następnie w ramach zajęć koła przyrodniczego założyli w klasie hodowlę ziół i przypraw. Dzięki tym zajęciom dowiedzieli się jakie przyprawy można zamiast soli stosować w kuchni aby przez to potrawy były smaczne i zdrowe. Umieją też z ich użyciem zrobić smaczne i aromatyczne kanapki lub napój z wody ,miodu i mięty.
„ Im więcej wiesz, tym zdrowiej jesz!”
Uczniowie klasy czwartej uczyli się czytania etykiet na produktach spożywczych a zdobytą wiedzą chcieli podzielić się z innymi uczniami naszej szkoły. Na lekcji wychowawczej i na zajęciach koła przyrodniczego uczniowie uczyli się czytać etykiety na opakowaniach produktów spożywczych, które przynieśli ze swoich domów. Odnajdowali na nich ważne informacje dotyczące składu , daty ważności , wartości odżywczej produktu oraz identyfikowali zawarte w tych produktach szkodliwe dodatki do żywności. Wymyślali hasła zachęcające do czytania etykiet i unikania produktów ze szkodliwymi E- dodatkami. Oto kilka z nich: „ Czytaj etykiety! Im więcej wiesz, tym zdrowiej jesz!”, „Nie jedz E, bo jest złe!”, „Złe jest E”. Na korytarzu szkolnym uczniowie przygotowali gazetkę na temat czytania etykiet.
SMACZNIE I ZDROWO.
Możemy jeść smacznie ale również zdrowo. Próbowali nas o tym przekonać uczniowie klasy VI naszej szkoły, wykonując potrawy z warzyw i owoców. Uczniowie postanowili zebrać przepisy i wraz ze zdjęciami utworzyć swoją własną książkę z przepisami potraw zdrowych i smacznych. Kolejnym etapem będzie utworzenie książki kucharskiej w wersji elektronicznej. Prawda, że potrawy wyglądają zachęcająco.
SPOTKANIE Z DIETETYCZKĄ czytaj więcej
WYCIECZKA DO TŁOCZNI czytaj więcej
 
KOLOROWE BAJKI - promujemy zdrowy styl życia czytaj więcej
KĄCIK PRZYRODNICZY czytaj więcej
W TROSCE O NASZE ZĘBY czytaj więcej
Z WIZYTĄ W TEATRZE czytaj więcej
ZAJĘCIA KOREKCYJNE czytaj więcej
ZAJĘCIA O ZDROWIU - CIEKAWA LEKCJA czytaj więcej
 
„Czyste powietrze wokół nas” – spotkanie przedszkolaków z przedstawicielami sandomierskiego sanepidu oraz z pielęgniarką
W ramach realizacji Programu „Szkoła promująca zdrowie” dzieci przedszkolne realizowały tematykę zdrowotną oraz Programu Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. W dniach 23, 27, 29 kwietnia 2015 r. uczestniczyły w spotkaniach cyklicznych z panią pielęgniarką oraz w dniu 04 maja 2015 r. z paniami Anną Suchecką i Mariolą Ziębą z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sandomierzu. Zaproszeni goście przybliżyli i utrwalili dzieciom zasady zdrowego stylu życia – potrzebę odpowiedniego odżywiania się, uprawiania sportów, unikania czynników zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Podczas spotkań przedszkolaki zaprezentowały oraz poszerzyły swoją wiedzę. Na koniec wszyscy śpiewali piosenki i deklamowali wiersze o tematyce zdrowotnej, zaśpiewali też piosenkę o maskotce programu - zielonym „Dinusiu” oraz brali udział w zabawach ruchowych. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością tematu, w nagrodę otrzymały książeczki – komiksy, zakładki i kalendarze tematyczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
PIERWSZA POMOC W PRZEDSZKOLU
MAMO, TATO JESTEM JESZCZE MAŁY(A), ALE MOGĘ WAM POMÓC W SYTUACJI WYPADKU.
W czwartek 19 marca 2015 r. dzieci przedszkolne brały udział w zajęciach na temat: Pierwsza pomoc. Zajęcia z przedszkolakami prowadziła pani dyrektor Małgorzata Trzaska, która ma odpowiednie przygotowanie , uprawnienia i wiedzę do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dzieci zostały zapoznane z działaniami, które należy podjąć w chwilach zagrożenia życia drugiej osoby. Nasze przedszkolaki już wiedzą jaki jest numer alarmowy i jak należy się zachować w sytuacjach zagrożenia życia. Wiedzą, że wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać o to, aby był spokojny a następnie wezwać karetkę i opowiedzieć spokojnie dyspozytorowi o zdarzeniu. Przedszkolaki dowiedziały się także jak należy postępować przy skaleczeniu nożem, krwotoku z nosa, czy nawet złamaniu. Dzieci oglądały również resuscytację na fantomie, ale także opatrywały swoich kolegów i koleżanki - urazy głowy, kończyn górnych i dolnych.
Jemy zdrowo i kolorowo
W kl.1 odbyły się zajęcia na temat „Jemy zdrowo i kolorowo”. Podczas tych zajęć dzieci mogły poznać rolę odżywiania w życiu człowieka oraz sposób przygotowania zdrowej i kolorowej sałatki ze świeżych owoców. Wszyscy mocno się zaangażowali, nie zapominając o higienie podczas przygotowywania. Zapachy różnorodnych owoców już zachęcały do ich skosztowania. Takie kolorowe sałatki są naprawdę pyszne, a także dostarczają wielu potrzebnych dzieciom witamin.
Warsztaty na temat zdrowego odżywiania
Współpracując z Gminną Biblioteką Publiczną w Samborcu 15 grudnia 2014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach ogólnopolskiego programu „Szkoła promująca zdrowie” realizowanego przez naszą szkołę brały udział w warsztatach na temat: „Kolorowy talerz – wiem, co jem”. Spektakl został przygotowany przez krakowską firmę Edu Artis. Aktorzy poprzez konwersację, poglądowość, zabawę, piosenkę i ruch, a także działalność praktyczną najmłodsi uczniowie szkoły nabywali i utrwalali nawyki zdrowego odżywiania się oraz higienicznego trybu życia. Warsztaty dla dzieci o zdrowym odżywianiu czyli „Witaminowo -warzywne SOS” poprowadziły postacie z bajek : Jaś i Małgosia. Podczas zajęć wykorzystano olbrzymie warzywa i owoce , chustę animacyjną a ponadto dzieci wspólnie z aktorami przygotowały bajkową książeczkę kucharską.
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „NA STRAGANIE”
Przedszkolaki po zapoznaniu się z utworem Jana Brzechwy „ Na straganie” przygotowały przedstawienie teatralne do wiersza.
Zdrowie na talerzu
W ramach promowania zdrowego odżywiania zorganizowaliśmy dzień „Zdrowie na talerzu”, podczas którego przedszkolaki wykonały ciasteczka marchewkowe i szarlotkę oraz sałatki - z owoców i warzyw. W naszych kulinarnych przygotowaniach pomagały uczennice z gimnazjum.
PROMOWANIE ZDROWEGO ODŻYWIANIA.
Idea Szkoły Promującej Zdrowie stała się, ważnym elementem programu pracy dydaktyczno - wychowawczej. Od najmłodszych lat kształcimy i utrwalamy nawyki prozdrowotne, uczymy odpowiedzialności za własne zdrowie. Podejmujemy działania dla poprawy zdrowia i samopoczucia całej społeczności lokalnej.
Realizując program promujący zdrowie dzieci przedszkolne realizują tematykę dotyczącą owoców i warzyw. Przedszkolaki poznawały i gromadziły informacje na temat zdrowego odżywiania. Tworzyliśmy także Kąciki Zdrowia oraz zachęcaliśmy do spożywania owoców i warzyw pod różnorodnymi postaciami – robiliśmy koreczki owocowe oraz różne kompozycje na talerzu.