Tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Przez 123 lata niewoli  Polacy marzyli  o niepodległości. Na marzeniach nie poprzestawali. W trakcie życia pod zaborami wiele razy organizowali powstania, które miały przywrócić wolność naszej Ojczyźnie. I oto 11 listopada 1918 r. spełniło się pragnienie naszych rodaków. Polska pod przywództwem Józefa Piłsudskiego stała się niezależnym krajem i wróciła na mapę Europy, i świata. Co roku społeczność naszej szkoły bardzo uroczyście obchodziła ten dzień. Świętowanie rozpoczynaliśmy od mszy św. w intencji Ojczyzny, która odbywała się w kościele parafialnym w Samborcu. Następnie uczniowie z naszej szkoły przedstawiali akademię nawiązującą do tego święta. Po akademii udawaliśmy się na plac szkolny, gdzie przedstawiciele  różnych organizacji składali wiązanki przed pomnikiem, który znajduje się na terenie naszej szkoły. Niestety, w tym roku sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na organizację takich uroczystości. W związku z tym uczniowie z klasy I i II wraz z panem dyrektorem oraz nauczycielami zebrali się na placu przed pomnikiem  6 listopada, aby oddać hołd naszym bohaterom.  Po odśpiewaniu hymnu uczennice z klasy II: Blanca Cieśla, Anna Krasowska oraz Lena Stefaniak przypomniały swoim rówieśnikom, dlaczego 11 listopada obchodzimy święto.  Natomiast dzieci z klasy I pięknie recytowały wiersz „Kto ty jesteś”? Prowadzące  przedstawiły historię miejsca pamięci narodowej, które znajduje się na placu szkolnym. Jest to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców naszej gminy. To tu w 1943 roku na oczach przypadkowych świadków hitlerowcy rozstrzelali zakładników, którzy zostali przywiezieni z Ostrowca Świętokrzyskiego.  Aby w pamięci przyszłych pokoleń zostało to tragiczne wydarzenie,  przed gmachem szkoły wmurowano tablicę z pamiątkowym napisem.  Znajdują się tu także nazwiska ofiar, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, a pochodzili z gminy Samborzec. W 1987 roku społeczeństwo naszej gminy ufundowało pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. Symbolizuje on cierpienie wszystkich matek z okolic Samborca, które utraciły w czasie wojny swoje dzieci.

Dla upamiętnienia tych wszystkich, którzy poświęcili swoje życie w walce o niepodległość pan dyrektor wraz z delegacją uczniów złożył kwiaty przed pomnikiem.

Starsi uczniowie natomiast dzień ten upamiętniają przypinając biało - czerwone kotyliony niepodległościowe, wykonane podczas zajęć techniki, noszone dumnie na sercu jako znak narodowej tożsamości.