Znalezione obrazy dla zapytania zhr

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!

Pierwszy marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych dziś już nazwanych Niezłomnymi. To ci bohaterzy, którzy po roku 1945, po zakończeniu II Wojny Światowej nie złożyli broni.

Prowadzili dalej niezłomną walkę z „okupantem sowieckim”, przez wiele lat wyklinano ich z naszej narodowej, historycznej pamięci.

W tym dniu dokonaliśmy najpierw odnalezienia zaginionych bohaterów, następnie odszyfrowania ich Imion i nazwisk, a przede wszystkim pseudonimów.

W ramach innych sprawności dokonaliśmy lotu i zrzutu samolotowego, poznania i wykonania najpraktyczniejszego kopca ogniskowego.

Zakończyliśmy to nasze zgrupowanie   śpiewem i modlitwą w Apelu Poległych, dziś już Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM  !!!

… odpoczywać by kontynuować …

W czasie tegorocznych ferii nasze harcerki i harcerze odbyli szereg zbiórek i złazów szkoleniowo – wypoczynkowych!

Zaczęło się na terenie szkoły zawodami sportowymi oraz grą terenową na terenie Samborca. Zwiady dokonały szeregu odkryć dotyczących życia mieszkańców i tajemnic przyrody.

Kontynuacją było już w zastępach drużyn niekoedukacyjnych zdobywanie sprawności z innego zakresu umiejętności dla harcerek i innego dla harcerzy.

Druhna Julia

 

„Święta Rodzina udała w wędrówkę, Pasterze pobiegli, Magowie podążali, Harcerze udali się na Rajd, a wszyscy razem do Betlejem”.

18 stycznia 2020 roku to przełomowa data dla naszej drużyny muzycznej, która grą na gitarze uświetniła Spotkanie opłatkowe. Ta atmosfera wędrowania z gitara w ręku i śpiewem na ustach została przedłużona o „współczesne wigiljowanie”, oraz „świeczowisko”. Tym co nas czeka w najbliższym czasie to „nocowisko w naszej szkole” dla harcerzy i zuchów i chętnych – informacje bliższe na komunikatorze społecznościowym: FB Harcerze Samborzec – zapraszamy.

Druhny i Druhowie

.

Czuwaj !!!

Na styku 2019 a 2020 roku 28 grudnia podjęliśmy wyprawę po „dodatkowych kaloriach świątecznych” do Świętokrzyskiej Polany. Jest to kompleks wielu atrakcji edukacyjnych, można tam spotkać tych co interesują się entomologią, ichtiologią ale również architekturą i urbanistyką zabytków świętokrzyskich terenów.

Niestety niektóre atrakcje są tylko w sezonie letnim – przez co można zawsze tam powracać po nowe przeżycia i wspomnienia…

Droga powrotna to „szaleństwo zakupów i Fast food” oraz film w śnieżnej aurze „Miś i Chiński skarb” – opowieść o przygodzie, odwadze i przyjaźni czego życzymy wszystkim w tym Nowym Roku 2020 !

Druh

 

„Światło, które daje moc”

„Światło, które daje moc” to hasło Akcji Światełko Betlejemskie 2019, która polega na przekazywaniu ognia z świec Groty Betlejemskiej do wszystkich ludzi i zakątków świata. Nasi harcerze i zuchy jak co roku wraz z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku przekazywali to światło „by nikomu i nigdzie nie brakło mocy ku czynieniu dobra…”

Czuwaj ! Druhna !

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 2019

Harcerki z1 Próbnej Samborzeckiej Drużyny Harcerek "Jabłoń" kontynuując kiermasz świąteczny w naszej parafii wykonały i rozprowadziły własnoręcznie przygotowane ozdoby, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za każde wsparcie płynące z państwa serca do naszych rąk.

Druhna

W ramach wieczornej zbiórki w  przededniu 11 Listopada  odbyły się zajęcia szkoleniowe w celu uzyskania sprawności Zuchowych i Harcerskich. Część programu musiało być przeniesione na bardziej odpowiednią aurę pogodową, ale i tak było wiele nauki i radości z niej.

Program obejmował zajęcia tematyczne:

- Mapa Polski wczoraj i dziś

- Historia w komiksie

– Bohaterowie Niepodległości

- Melodie Patriotyczne

Druh

Po zachodzie słońca dnia 10 listopada w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości założyliśmy obóz „Świeczkowania Stojednolatki  Naszej Ojczyzny”. Patrol dał się w tą deszczową i mglistą porę by dokonać zmiany warty przy miejscach pochówku bohaterów narodowych w naszej miejscowości.

Gdy wróciliśmy z zwiadu rozpoczęła się część kręgu harcerskiego ze śpiewem i wspólną zabawą, następnie powagą i wręczeniem uroczystych Dyplomów.

Druhny i Druhowie - Patrol

Na początku sierpnia dokładnie 1 sierpnia nasza drużyna w 6 osobowym składzie wzięła udział w zlocie 30 lecia ZHR. Wszystkich osób ponad 6 tysięcy. Cały zlot trwał 10 dni. Podczas tego zjazdu musiałyśmy same rozbić namiot, zrobić sobie półkę, czy tabliczkę z nazwą naszej drużyny. Po za tym odbyły się zawody pływackie, w których nasza druhna zajęła 5 miejsce, miałyśmy także zajęcia z rugby, ponadto biliśmy rekord osób w tańcu belgijki. Podczas zlotu odwiedził nas prezydent Andrzej Duda i pan Mateusz Morawiecki. Nauczyłyśmy się wielu technik harcerskich, piosenek i gier oraz poznałyśmy wiele wspaniałych osób.

Nadmorskie opowieści…

Czas wakacji to czas ciekawych przeżyć i chwil, które się zapamiętuje i które niestety mijają.

Nasi druhowie i przedstawiciele zuchów udali się nad morze Bałtyckie by tam „napisać swoje nadmorskie opowieści”. Nasz patrol udał się do miejscowości Piaski koło KRYNICY MORSKIEJ i tam zdobywał umiejętności przetrwania przez harcowanie i bycie zuchem w trudnych i pięknych stronach naszej ojczyzny.

Te dni od 22 czerwca do 13 lipca stały się czymś o czym pamięta się całe życie i tym o czym się opowiada innym z „zapartym tchem i szumem morza”.


Druh

Czuwaj!!!

Po roku oczekiwań 21 września nasza drużyna dokonała złazu, aby uczcić pierwszy roczek naszego powstania 1PDH w Samborcu „Jabłoń”. Na początku miałyśmy uroczysty kominek w kształcie jedynki a po nim były zabawy i pląsy.

Nieoczekiwanie druhowie z „Miegonia” zorganizowali dla nas nocna grę terenową.  Przebrali się za postacie z horrorów i próbowali nas wystraszyć - co częściowo im się udało. Po nie przespanej nocy z samego rana poszłyśmy na uroczysta Mszę Świętą. Po tym dziękczynieniu odbyła się gra terenowa związana ze Słowianami,  w tym czasie zabawy świetnie się bawiłyśmy.

Po przygotowaniu tortu i jego wspólnym ozdobieniu nastąpiła konsumpcja tego „rocznego smakołyku”. Był on przepyszny…

Niestety czas naszego świętowania dobiegł końca i musiałyśmy już wracać do swoich domów, lecz nasza 1 rocznica na długo pozostanie w naszej pamięciach.

Druhna

ODPOWIADAJĄC NA APEL:

Druhny i Druhowie!!!

DIECEZJALNE ROZPOCZĘCIE ROKU HARCERSKIEGO 2019/2020
Tradycyjnie zapraszam na nasz Diecezjalny Start Harcerski, który w tym roku odbędzie się 28 września (sobota). Rozpoczynamy na Porytowym Wzgórzu, kończymy w Momotach Górnych (przy kościele parafialnym).
Już teraz bardzo serdecznie dziękuję organizatorom, czyli harcerzom Hufca ZHP Nisko
Z harcerskim Czuwaj!!!
ks. phm. Dariusz Sidor

WYSŁALIŚMY ZWIAD, który dostarczył nam wielu umiejętności i wiadomości.

Druh

Czuwaj!!!

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.

Szczególnie widocznym znakiem obchodów XIX Dnia Papieskiego, który w tym roku przypada na 13 października, była przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Fundacja od 19 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmiemy pomocą ponad 2000 osób z 40 diecezji Polski, które określa się mianem „Żywego Pomnika św. Jana Pawła II”. Naszym celem jest kontynuowanie dzieła Jana Pawła II, który mówił, że to młodzież jest przyszłością narodu i trzeba jej zaufać.

Druh

Czuwaj!!!

Dnia 01.03.2019 to NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH harcerki i harcerze wzięli udział w uroczystym apelu poległych przed naszą szkołą. Odśpiewano hymn narodowy i okolicznościową pieśń. Po przytoczonych rysach historycznych tego wydarzenia i modlitwie złożono kwiaty i znicze.

Dzień 09.03.2019 to czas obchodów w naszym środowisku harcerskim NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. W tym wydarzeniu towarzyszył nam Paweł Garncarz członek Stowarzyszenia Niezłomni.

Z inicjatywy zastępu harcerzy „Czarne Pstrągi” przeprowadzono grę terenową „Uwolnienie zakładnika”.

Ta akcja zakończyła się sukcesem!

Po niej przeżyliśmy Kominek „Hasło Bohater Odzew Niezłomny” w czasie którego śpiewaliśmy piosenki poświęcone żołnierzom wyklętym i zaprezentowaliśmy wybrane sylwetki niezłomnych.

Na koniec harcerki i harcerze wraz z zuchami i grupą rodziców odbyli podchody historyczne, fabułą których było odnalezienie zrzutu wojskowego.

Te zajęcia zakończyły się sukcesem!

Po Apelu poległych i Harcerskiej modlitwie zgromadzenie rozwiązano.

Druh

Czuwaj !!!

Rajd „Bratniej Myśli” - Sandomierz/Samborzec odbył się w dniach 8-10 lutego. Do harcerzy ze środowiska Pionek dołączyła nasza grupa druhów i druhenek. Wspólnie z przyjaciółmi pod dowództwem hm. Marek Wierzbicki HR (profesor KUL i pracownik IPN Radom) zwiedzaliśmy Gród Sandomierski. Nasi harcerze i zuchy dzielnie spisali się jako przewodnicy i zwiadowcy tego złazu.

Godziny wieczorne to zajęcia integracyjne i sportowe,  oraz kominek harcerski. Miłym zaskoczeniem okazł się wspólnie obchodzony Światowy Dzień Pizzy. Gry zabawy i gawędy zakończyły to pełne radości spotkanie…

W Niedzielę na koniec rajdu wszyscy uczestniczyli we Mszy Świętej na wzgórzu  w Samborzeckim kościele.

Druhna i Druh

Czuwaj !!!

Dnia 8 grudnia  do grupy „ciężko zapracowanej w zdobywaniu umiejętności grania na strunach gitarowych”, przybył niecodzienny gość.

Jak zwykle chodzi on  w tym świątecznym czasie po dzieciach i dorosłych rozdając rózgi i prezenty. Nasza gromada muzyków otrzymała tylko to drugie – słodycze…

Druh

Czuwaj !!!

W dniach 9 i 16 grudnia nasze harcerki „Rubinki” i „Goldenki” przeprowadziły akcję pozyskiwania środków na zimowisko. W sposób ochoczy i z wielką pasją najpierw wykonywały a następnie rozprowadzały dekoracje świąteczne.

To wspólne dzieło dało radość im i wszystkim, którzy pomagali i nabywali stroiki, bombki i inne świąteczne „rarytasy”…

Czuwaj !!!

„Światło, które łączy” to hasło Światła Betlejemskiego w Boże Narodzenie 2018. Harcerki i Harcerze naszego środowiska tradycyjnie najpierw pozyskali ten symbol pokoju a następnie „rozświetlali nim naszą społeczność” przez rozwożenie go wraz ze składaniem Życzeń Bożonarodzeniowych.

Jaka co roku finałem tej akcji było wystawienie warty na Jasełkach Szkolnych i ostatnich tegorocznych Roratach, gdzie też złożono życzenia i dzielono się tym symbolem pokoju…

Druh

Czuwaj!!!

Obchody Odzyskania  Niepodległości

W sobotę 10.11.2018r. o godz. 19.00 zuchy, harcerze i harcerki spotkali się na Ognisku Patriotycznym dla Niepodległej. Przyłączyliśmy się do  ogólnopolskiej akcji promującej radosne i świadome obchodzenie świąt narodowych w ramach projektu „Ogniska Patriotyzmu”. W uroczyste świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości włączyli się rodzice i zaproszeni goście.  Zebrani na wstępie zapoznali się z obrzędowością ogniska, powołano wartowników ognia. Zastępy zuchów, pod nadzorem zastępowych wzięły udział w podchodach – „znajomość bohaterów”.  W ciemnościach, przy latarkach szukali kart z portretami  polskich patriotów walczących o wolność ojczyzny.  Następnie przy ognisku zaprezentowali  kilka ciekawostek z życia ważnych postaci narodowych.  Zuchy, harcerki i harcerze rozszyfrowywali hasła patriotyczne. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni i piosenki, utworzyliśmy flagę Polski z białych i czerwonych kartek oraz ułożyliśmy z palących się świeczek liczbę 100.  Radośnie i z powagą rozeszliśmy się do domów.

W niedzielę 11.11.2018r. zuchy, harcerze i harcerki wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości. Byli na Mszy Św. i brali udział w uroczystej akademii. Przemaszerowali pod szkołę, gdzie pełnili wartę przy pomnikach poległych. Byliśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak pięknej, podniosłej i historycznej uroczystości.

Druhna i Druh

Czuwaj!

14 października 2018 roku w Dniu Papieskim harcerki i harcerze wraz z gromadą zuchów przeprowadzili kwestę. Dziękujemy za ofiarność, która jest przejawem naszej wdzięczności wobec św. Jana Pawła II i jego inicjatywy Fundacji Stypendium dzieła Tysiąclecia.

Druhna i Druh.

Czuwaj!

Dnia 22 września została powołana „1 Próbna Samborzecka Drużyna Harcerek!”

W czasie zbiórki Druhny tworzyły nowe szyfry, rysowały portrety idealnie umundurowanych harcerek oraz lepiły lilijki z pasty modelarskiej. Następnie po ciekawych grach i zabawach nadszedł czas na obrzędową część  - 7 zuchenek stanęło przed próbą, a po jej ukończeniu stały się harcerkami.

Na apelu został odczytany rozkaz powołania jednostki oraz pierwszy rozkaz nowej drużyny, a brązowe sznury otrzymały dh. Wiktoria Szal i dh. Justyna Nowak.

Gratulujemy zastępom „Goldenek” i „Rubinek”…

Druhna i Druh.

Czuwaj!

Drużyny Harcerek i Harcerzy oraz gromada Zuchowska po wakacyjnych obozach, koloniach i rajdach rozpoczęła nowy rok harcowania diecezji sandomierskiej. Odbyło się to w 8 września w sanktuarium Sulisławickim gdzie nasze zwiady napotkały grupę rekonstrukcyjną z Staszowa  i ks. Biskupa Ordynariusza d. sandomierskiej.

Start roku na naszym terenie to „ognisko rozpalonych serc” - 18 września pod patronatem św. Stanisława Kostki patrona Polski i naszej młodzieży. Ciekawe pląsy i kiełbaska dodały radości i siły na rozpoczynający się nowy rok szkolny i harcerski nowy szlak.

Druhna i Druh.