Program eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). A dokładnie co jest etwinning - zapraszamy do obejrzenia filmu.

Również nasza szkoła rozpoczęła współpracę na platformie eTwinning.

Projekt International Recipe Exchange

Grupa uczniów klasy czwartej wraz z wychowawczynią panią Ewą Polecką, p. Dorotą Kaczor, p. Barbarą Kossak oraz p. Anetą Mierzwą - nawiązała kontakt z Zoe Young, która to pragnie poznać potrawy z różnych stron świata i stworzyć własną, autorską książkę kucharską.

Postanowiliśmy pomóc w tym Zoe, a przy okazji pochwalić się naszą, polską kuchnią. Na początek musieliśmy przedstawić się Zoe i napisać co nieco o sobie. Wszystko oczywiście w j. angielskim, Zoe nie zna j. polskiego. Bardzo pomocna jest w tych działaniach pani Basia, która w razie problemów zawsze służy pomocą. Pani Ewa zrobiła nam fajne zdjęcia, które umieściliśmy w dzienniku Zoe. Utworzyliśmy  również nasz prywatny album ze zdjęciami.

Nagraliśmy krótki film, w którym przedstawiamy się i umieściliśmy go w dzienniku Zoe.
Znalezione obrazy dla zapytania youtube Znalezione obrazy dla zapytania youtube

Następnie na informatyce wspólnie z panią Dorotą zrobiliśmy słowniczek polskich potraw, który również umieściliśmy w dzienniku Zoe. Starsi koledzy pomogli nam w przygotowaniu prezentacji dotyczącej polskiej kuchni. Zarówno prezentacja jak i słowniczek zawierały teksty w j. polskim oraz w j. angielskim.

Zoe chciała aby przesłać jej jeden przepis wraz z opisem jak go przygotować. Ponieważ pochodzimy z regionu, gdzie królują jabłka zdecydowaliśmy, że będzie to potrawa – wypiek, który zawiera ten właśnie owoc. Wybór padł na szarlotkę " Królewskie góry", i wspólnie przygotowaliśmy nasze ciasto. Opisaliśmy, przetłumaczyliśmy na angielski i umieściliśmy nasze zdjęcia z wykonania potrawy w dzienniku Zoe.

ediswan.docPrzepis na szarlotkę "Królewskie góry" - kliknij tutajUśmiech

W ostatnim etapie musielismy poznać oraz sami wykonać wybrane potrawy z innych krajów. My wybraliśmy bułgarski chłodnik - "Tarator", tureckie klopsiki - "Kofte" oraz hiszpańskie ciasto - "Tarta z migdałami".

Certyfikat ukończenia projektu