Z nauką mi do twarzy…

Rankiem 18 października 2019 r. klasy 5 i 6, pod opieką wychowawców: p. EwyPoleckiej i Małgorzaty Spadło oraz p. R. Karwatowskiego wyruszyła na wycieczkę do Kielc do Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym. ECN to instytucja, której celem jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Wszyscy z zachwytem oglądali wystawę „Energia”, gdzie prezentowane było 28 interaktywnych stanowisk do samodzielnego eksperymentowania, w tym ważący ponad 750 kg kołowrót. Pod opieką nauczycieli i pracowników ECN, każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Uczniowie, podzieleni na 2 grupy wzięli także udział w warsztatach Laboratorium „Generator mocy”. Podczas zajęć każdy uczeń poczuł się jak prawdziwy naukowiec wykonując doświadczenia, testując, badając i  poszukując odpowiedzi na trudne pytania.  Wizyta w ECN przekonała uczniów, że nauka jest fascynująca i potrafi wciągnąć każdego bez względu na wiek. Po przeżyciach naukowych w Kinie Helios wszyscy obejrzeli wzruszającą opowieść „Był sobie pies 2”. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Samborca.

WROCŁAW I PIĘKNA POGODA TO EKSCYTUJĄCA PRZYGODA !!!

W dniach 16,17 maja uczniowie z klasy VIII,VII i VI pojechali pod opieką swoich wychowawczyń na szkolną wycieczkę do Wrocławia. Wyjechaliśmy w czwartek bardzo wcześnie rano, na miejsce dotarliśmy ok. godz. 14.00. Wrocław przywitał nas piękną , słoneczną pogodą. Zwiedzanie Wrocławia zaczęliśmy z panem pilotem od obejrzenia Panoramy Racławickiej. Po kilku minutach wędrówki ciemnym tunelem ruszyliśmy do                  głównej sali, w której znajdował się obraz . Oczom naszym ukazało się niezwykłe dzieło stworzone przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że obraz zajmuje całą powierzchnię ścian. Pod płótnem leżą przedmioty idealnie dopasowane do obrazu. Stojąc na środku mieliśmy wrażenie uczestnictwa w tej bitwie.

Następnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem najstarszej części miasta Ostrowa Tumskiego w tym katedry.

Pod koniec dnia pojechaliśmy na nocleg do ośrodka wypoczynkowego. Pokoje były bardzo ładne i wygodne.

Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Afrykarium we wrocławskim ZOO.

Nazwa Afrykarium powstała z połączenia słów Afryka i akwarium. Główną myślą przewodnią w tym obiekcie  jest prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Widzieliśmy tam różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany. Wszystkie ryby i zwierzęta morskie znajdowały się w olbrzymich akwariach. Można było tam zobaczyć krokodyla, rodzinę hipopotamów oraz pingwiny. W całym obiekcie dało się odczuć afrykański klimat.

Po wyjściu z Afrykarium udaliśmy się na przystań , skąd statkiem rzecznym wyruszyliśmy  w rejs po Odrze. Dodatkową atrakcją podczas rejsu była obserwacja manewrów policyjnych. Po powrocie do Wrocławia  zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Byliśmy na Placu Solnym, na którym tradycyjnie od lat znajduje się targ kwiatowy. Ciekawostką jest, że pod częścią placu znajduje się schron zdolny pomieścić 300 osób. Spacerowaliśmy po wrocławskim rynku, który ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Mogliśmy tam zobaczyć późnogotycki Ratusz z sześćdziesięciosześciometrową wieżą, który jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.

Pan przewodnik opowiedział nam również  o wrocławskich krasnalach . Liczba krasnali stale rośnie, ponieważ są one umieszczane we Wrocławiu sukcesywnie od 2005 roku. Figurki tych skrzatów stały się integralną częścią miasta oraz zjawiskiem społecznym.Duże zainteresowanie wzbudził również most zakochanych obwieszony tysiącami kłódek. Na zakończenie zwiedzania miasta  poszliśmy na obiad do restauracji McDonald.                    

Po dostarczeniu organizmom dawki kalorii, ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.Podróż minęła nam  szybko i bez zakłóceń. W Samborcu byliśmy  około godziny 23:40 gdzie czekali na nas Rodzice. Pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów. Piękna pogoda i uroda Wrocławia na długo pozostaną w naszej pamięci.

W dniu 7 marca uczniowie klas I-III wraz ze swoimi opiekunkami wzięli udział w interesującej wycieczce do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Odbyli tam lekcję muzealną oraz warsztaty artystyczne. Obejrzeli wystawę  Wszystko widzę jako sztukę po której oprowadzała i niezwykle ciekawie opowiadała p. Katarzyna Pająk. Dzieci mogły zobaczyć powszechność sztuki i jej różnorodność. Przekonały się, że można robić najróżniejsze rzeczy: obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski. Z ogromną radością oddały się też bitwie na ziemniaki. Następnie odbyły warsztaty plastyczne. Poznały niezwykłe prace młodego polskiego artysty Jana Dziaczkowskiego, u którego dinozaury z orgiami weszły do japońskich miasteczek. Uczniowie samodzielnie wykonywali barwne kolaże, w których umieszczali papierowe dinozaury wykonane techniką orgiami.

Poprzez zabawę jak i warsztaty dzieci poznawały i oswajały się z zaskakującym światem sztuki współczesnej. A taka forma jego przedstawienia pozwoli z pewnością zapamiętać najważniejsze zjawiska we współczesnej sztuce polskiej.

Park wodny

W pierwszy dzień ferii zimowych niektórzy uczniowie ze szkoły w Samborcu  mieli możliwość spędzenia czasu wolnego w Parku Wodnym w Krakowie. Wyjazdy  te  cieszą się nieustającą popularnością od wielu lat. Dzieci miały możliwość nauki pływania , doskonalenia pływania oraz korzystania z bogatej oferty Parku Wodnego w trakcie zabaw  w  wodzie.

„ Jak przygoda to tylko w Warszawie……”

4 października 2018 roku uczniowie  naszej szkoły  wraz z opiekunkami  udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 51osób: 47 uczniów  z klas V-VII oraz czterech  nauczycieli. Wcześnie rano, bo o 5.50 zebraliśmy się na parkingu przed kościołem, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, niewątpliwie jednego z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.

Potem pojechaliśmy zwiedzić drugi, niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt - Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!

Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do schroniska młodzieżowego, który także okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas. Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany ponieważ ruszyliśmy do gmachu Telewizji Polskiej S.A. przy ul. Woronicza 17. Nasz przewodnik oprowadził nas po tajemnych miejscach w telewizji, niedostępnych dla widzów. Zobaczyliśmy jak wygląda studio telewizyjne.Ogromne wrażenie wywarła tzw. "reżyserka" z mnóstwem monitorów, konsolami, mikserami, wysokiej klasy sprzętem elektronicznym i informatycznym. Kolejne obejrzane przez nas studio, to miejsce realizacji porannego Pytania na śniadanie. Domowa scenografia, wygodne kanapy, kwiaty - to wszystko robiło wrażenie, choć samo studio jest o wiele mniejsze, niż to widać na ekranach naszych telewizorów. Na korytarzach w gmachu TVP  spotkaliśmy Tomasza Kamela , Elżbietę Jaworowicz i Tadeusza Woźniaka. Podczas zwiedzania pan przewodnik, pracownik TVP, starał się nam przekazać w pigułce, jak wygląda praca reżyserów, aktorów, ekip realizacyjnych. Ogromne wrażenie wywarła na nas architektura nowego gmachu telewizji - budynku ze stali, szkła i luster oraz mieszczące się tam maleńkie muzeum poświęcone historii TVP ze sprzętem technicznym używanym pięćdziesiąt lat temu, takim jak: telewizory, przeglądarki taśmowe, stoły monterskie. Zobaczenie telewizji „od kuchni” było dla nas dużym przeżyciem.

Potem pojechaliśmy autobusem w pobliże Starego Miasta. Stamtąd spacerkiem dotarliśmy do miejsca  gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Pani przewodnik opowiedziała nam legendy, a później przeszliśmy przez ul. Piwną i Miodową. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie.Następnie doszliśmy pod Pomnik Małego Powstańca. Spacer zakończyliśmy smacznym obiadem zjedzonym w stołówceBiblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.

Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.

29 października 2018 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Sandomierza. Najpierw stawiliśmy się na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego,  gdzie pracownicy muzeum oprowadzili nas po wystawie poświęconej patronowi naszej szkoły Tadeuszowi Kościuszce. Obejrzeliśmy wystawę, która przybliżyła nam sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Rzeczpospolitej, Francji, Ameryki i Europy, człowieka idei i działania, wojskowego i intelektualisty, który służbie wolności poświęcił całe swoje życie. Poznaliśmy ważne momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona była prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał. Dowiedzieliśmy się, że pięknie rysował, a także pisał wiersze.  Później obejrzeliśmy ciekawą prezentację multimedialną o naszym patronie. Następnie mogliśmy sprawdzić swoje wiadomości o Kościuszce i rozwiązywaliśmy krzyżówkę. Otrzymaliśmy również kolorowanki, które pokolorujemy w szkole.

Pracownicy muzeum oprowadzali nas po sandomierskim zamku i pokazywali prawdziwe skarby. Poznaliśmy wystawę etnograficzną pt. „Dawna wieś sandomierska”, prezentującą wybrane aspekty kultury ludowej - duchowej i materialnej dawnych mieszkańców Ziemi Sandomierskiej tj. Sandomierzaków zamieszkujących ziemie położone po lewej stronie Wisły oraz Lasowiaków z pobliskiej Puszczy Sandomierskiej.  Następnie obejrzeliśmy ekspozycję pt. „Ciemne ścieżki", poświęconą Jarosławowi Iwaszkiewiczowi - jednemu z mistrzów literatury polskiej XX wieku.

Pani przewodnik pokazała nam także fragmenty detali architektonicznych z renesansowego Zamku Królewskiego w Sandomierzu którego budowniczym był Benedykt  Sandomierzanin. Obejrzeliśmy kości wymarłych zwierząt, mamuta i nosorożca włochatego, które liczą sobie przynajmniej dziesięć tysięcy lat i pochodzą z czasów tak zwanej epoki lodowcowej. Byliśmy również w piwnicach sandomierskiego Zamku, gdzie podziwialiśmy kolekcję dzieł zainspirowanych krzemieniem pasiastym.  Sandomierz to jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych. Pani przewodniczka opowiadała nam ciekawostki dotyczące dziejów  zamku sandomierskiego. Mogliśmy również podziwiać barokową kuchnię, zwana Kuchnią Królewską.

Następnie udaliśmy się się do Domu Katolickiego w Sandomierzu na spektakl teatralny dla najmłodszych pt.: „Jak Rumcajs Cypiska uratował". Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia przypomniał dzieciom jedną z bajek dzieciństwa ich rodziców, w której zawarte były nieprzemijające wartości wychowawczo-edukacyjne, takie jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. „W Rzecholeckim Lesie, nieopodal  Jilczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem..." w ten sposób zaczęła się piękna czeska bajka. Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem i jego żoną Hanką zabrali widzów na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Nasi uczniowie byli zachwyceni niesamowitymi efektami świetlnymi, piękną scenografią oraz kostiumami aktorów – szczególnie wielkiej pajęczycy, wodnika, niedźwiadka i wiewiórki. W dobry nastrój wprawiały także piosenki śpiewane przez aktorów. Za piękne przedstawienie wszyscy widzowie podziękowali gromkimi brawami.

Pieniny - Kraków wycieczka szkolna  klas IV - VII

W dniach 28-29 maja 2018 roku uczniowie klas IV - VII uczestniczyli w wycieczce szkolnej Pieniny - Kraków. Uczniom towarzyszyły w charakterze opiekunów: p. Ewa Polecka, p. Dorota Kaczor, p. Małgorzta Pachla i p. Barbara Kossak.


Pierwszy dzień spędziliśmy w Szczawnicy, pięknej dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca słynącego z unikalnego mikroklimatu. Chętni w Pijalni Wód Mineralnych raczyli się „wodami zdrowotnymi”. Następnie udaliśmy się do Jaworek, wsi z istniejącymi do dziś śladami Łemków. Niedaleko od wsi,  szlakiem Wąwozu Homole dotarliśmy do miejsca z którego rozpościerał się piękny widok na Pieniny. Zwieńczeniem pierwszego dnia był grill oraz nocleg w pensjonacie w Białce Tatrzańskiej.

Drugiego dnia udaliśmy się zwiedzać Kraków. Trasa wycieczki obejmowała: ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem, rynek Starego Miasta, Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki......

Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Podobnie jak groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec i posąg Smoka Wawelskiego. Rynek Starego Miasta słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha , klimatyczne kawiarenki. Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą go ponownie.

 

Wycieczka do zabytkowej kopalni soli w Bochni.

24 maja uczniowie klas I - III wzięli udział w wycieczce do zabytkowej kopalni soli w Bochni. Dzięki udostępnionej nam Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej nasze zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznawaliśmy historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza.

Podróż rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi (72 piętra w głąb). Dzięki holograficznym i interaktywnym inscenizacjom oraz przestrzennym słuchowiskom, które mijaliśmy, grupa mogła zobaczyć, jak naprawdę wyglądała praca górnika w kopalni. W trakcie zwiedzania dzieci nie tylko dowiedziały się o tradycjach i obyczajach górników, ale również miały możliwość podziwiania prawdziwych arcydzieł wykonanych w soli (unikatowe kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze). Podróżowaliśmy podziemną kolejką zwaną przez tutejszych pracowników „Kuba”, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka została tak nazwana na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Ciekawostką okazała się również Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg.

Pobyt w kopalni okazał się dla wszystkich zwiedzających niezwykłą przygodą, ale też interesującą lekcją. Był to dla nas dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń. Bogatsi w wiedzę i wspomnienia z żalem opuszczaliśmy teren kopalni.

CZUWAJ!

RAJD ŚWIĘTEGO JERZEGO – patrona zuchów i harcerzy.

21.04.2018r. zuchy i harcerze z naszej szkoły udali się na rajd pieszy, podczas którego poznawali historię grodu sandomierskiego, przywoływali etos rycerski w harcerstwie św Jerzego i zdobywali Góry Pieprzowe. Wyprawa rozpoczęła się od wąwozu św. Jadwigi, następnie przy kościele św. Pawła wysłuchaliśmy legend sandomierskich, które opowiadał nam p. Andrzej Cebula, nasz regionalista. Przy kościele św. Jakuba, w parku Piszczele i na sandomierskiej Starówce zatrzymywaliśmy się, aby posłuchać ciekawych historii, które nam barwnie  opowiadał. Uczestnicy podczas naszego rajdu mieli do wykonania różne zadania, z którymi poradzili sobie bardzo dobrze. Były pląsy, śpiewy i lody. Wędrując i wspinając się w Górach Pieprzowych wszyscy marzyli o kiełbaskach, które mieliśmy przygotowane na koniec naszej wyprawy. Najedzeni, zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do domów. Podczas rajdu towarzyszyli nam druhowie Staropolskiej Chorągwi Harcerskiej ZHR, którzy przeprowadzali kurs na stopień instruktorski.  Zostali zauroczeni pięknem sandomierskiego grodu i czarem Gór Pieprzowych.

Druhna i Druh

FILM ZAMIAST WAGARÓW.

W środę 21.0.2018r. w Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie szkoły podstawowej z klas IV-VII i z gimnazjum wyjechali do kina w Tarnobrzeskim Domu Kultury na film pt.” Cudowny chłopak” w reż. Stephena Chbosky.

Film opowiada historię chłopca o imieniu Auggie ze zdeformowaną twarzą, który trafia do publicznej szkoły i musi się zmierzyć ze światem oraz ludźmi.Film bardzo pouczający, wzruszający momentami też zabawny. Bardzo podobał się wszystkim naszym uczniom.

Po filmie całą grupą udaliśmy się na „małe co nieco” do McDonalda.

Wyjazd był miłą alternatywą spędzenia czasu wolnego i okazją do integracji.

Nad bezpieczeństwem czuwali wychowawcy klas : p. E. Polecka, p. D. Kaczor, p. M. Pachla, p. B. Kossak, p. J. Płaza, p. M. Stępień , M. Spadło i nauczyciele p. A. Walasek, p. A. Mierzwa i pan P. Łukaszewski.

Zdaniem rodziców  naszych uczniów spędzenie dnia wagarowicza w kinie jest dobrym pomysłem. Nie tylko bezpiecznym, ale i bardzo wartościowym.

 

8 marca klasy I - III wraz z opiekunkami wybrały się na spektakl pt. "Ach ta Pippi" wystawiany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie pozostawiło w dzieciach wiele niezapomnianych wrażeń. Dzięki barwnej postaci Pippi, uczniowie mogli się przekonać, jak ważna jest tolerancja dla innych, oraz jak wielką rolę odgrywa przyjaźń i miłość do zwierząt.  Dzięki kolorowym projekcjom multimedialnym spektakl był dużą aktrakcją i bardzo podobał się uczniom.

Uczniowie wzięli też udział w interesującej lekcji muzealnej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu . Zajęcia prowadził pracownik muzeum pan archeolog. Na lekcji uczniowie dowiedzieli się między innymi:

  • Co to jest archeologia?
  • Kto to jest archeolog?
  • Czym zajmuje się archeologia i archeolog?
  • Co oznaczają pojęcia : zabytek, muzeum, eksponat?
  • Jakie zabytki archeologiczne możemy odnaleźć w naszym regionie?
  • Jakie są sposoby pozyskiwania eksponatów i zabytków?
  • Jak się pielęgnuje i ochrania  zabytki?

Obejrzeli również wystawę prezentowaną w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu pt.  "Kajko i Kokosz uczą archeologii”, która łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych w kadrach komiksów Janusza Christy. Wystawa bawiąc - uczy. Mistrz polskiego komiksu zaprasza w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączy historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami Kajko, Kokosza i innych bohaterów.Po obejrzeniu wystawy uczniowie mogli spróbować swych sił jako autorzy i uzupełnić dialogiem wybraną stronę komiksu z Kajko i Kokoszem.

Questing w Muzeum

W dniu 02.03.2018 r. uczniowie kl. VI i VII pod opieką p. M. Pachli i p. J. Płazy odwiedzili Muzeum Okręgowe w Sandomierzu na Zamku Królewskim. Poszukiwanie zamkowego skarbu odbywało się z wykorzystaniem Questingu czyli gry polegającej na odkrywaniu zbiorów muzealnych i poznawaniu historii przez szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach. Poza elementem edukacyjnym questing pełnił również funkcje czysto rozrywkowe. Hasłem jakie uczniowie odgadli tą metodą był KAZIMIERZ WIELKI. Taka gra jest jednocześnie ciekawą promocją obiektu w myśl zasady: „ nauka przez zabawę”.

Zwiedzili również wystawę wg pomysłu Radosława Liwocka „ Ukraina przed wiekami”. Brali także udział w zajęciach warsztatowych na wystawie Wojciecha Łowickiego pt. „ Kajko i Kokosz uczą archeologii”. Wystawa ta łączy po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego archeologię z komiksem. Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie ułożyć dialogi w komiksie z postaciami z wystawy.

Naszym uczniom bardzo podobała się niekonwencjonalna forma zwiedzania wystaw muzealnych.

Wycieczka klas I – III

23 października 2017 r. uczniowie z klas 1-3 wraz z wychowawcami wybrali się do Sandomierza . W Domu Katolickim odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Karolcia", w wykonaniu aktorów z Teatru profilaktycznego ALERT z Wrocławia. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która znalazła czarodziejski koralik. Dzięki koralikowi Karolcia wraz ze swoim nowym kolegą, Piotrusiem, przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód. Spektakl uczył, że najszczęśliwsi jesteśmy wtedy, gdy przyczyniamy się do uszczęśliwiania innych oraz, że warto pomagać. Przygody Karolci i Piotra uczyły młodego widza również zasad bezpieczeństwa: jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, którą stroną drogi należy się poruszać i jak ważne są światła odblaskowe.

Następnie uczniowie mieli możliwość aktywnego zwiedzenia wystawy „Wszystko jest matematyką”. Mogli również przeprowadzać fascynujące eksperymenty, rozwiązywać łamigłówki, puzzle czy kwadraty magiczne.

Ta interaktywna wystawa udowadnia, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie.

p. Marta Glazer

 

Szkolna wycieczka

W dniach 3 - 5 X 2017 roku uczniowie gimnazjum z klas 2a,2b, 3b wzięli udział w wycieczce szkolnej. Pod opieką nauczycieli: J Płazy, A Werstler oraz M Spadło odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i cennych polskich zabytków. Pierwszego dnia zatrzymaliśmy się w Krakowie. Zwiedziliśmy Wawel i Drogą Królewską dotarliśmy na Krakowski Rynek. W Kościele Mariackim podziwialiśmy słynny Ołtarz Wita Stwosza.  Pogoda tego dnia nie dopisywała.  Kiedy dotarliśmy do Zakopanego, wjechaliśmy na Gubałówkę.Niestety nic nie było widać, bo mgła i deszczowe chmury zasłoniły piękny krajobraz górski. Naszą kwaterą był OSR „Krywań” w Murzasichlu.  Drugiego dnia  po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę nad Morskie Oko. Był z nami  przewodnik tatrzański, który znał wiele ciekawostek o górach. Nie było łatwo. Widoki były zachwycające. Po kilkugodzinnej wędrówce dotarliśmy nad jezioro. Krajobraz był cudowny. W schronisku można było coś zjeść i ogrzać się. Z góry szło się dużo lżej i szybciej. Gdy doszliśmy do autokaru wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni. Wieczorem w pensjonacie  mieliśmy wieczorek regionalny. Młoda góralka opowiadała nam mnóstwo ciekawych historii związanych z górami, strojem góralskim i oscypkami. Trzeciego dnia po śniadaniu  pojechaliśmy do Zakopanego i  kolejką linową wyjechaliśmy na Wielką Krokiew. Potem wyruszyliśmy do Wieliczki. Tam zwiedziliśmy  Kopalnię Soli  - zabytek unikatowy w skali światowej.  Do Samborca  wróciliśmy późnym wieczorem – zadowoleni, pełni wrażeń z pomysłami na kolejne wycieczki.

Karolina Grębowiec, Emilia Dragan klasa IIb

III  RAJD ZUCHÓW I HARCERZY „POZNAJĘ MOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ” „ŻUKÓW I JEGO WIEŻA”.

W sobotę 7.10.2017r. grupa zuchów i harcerzy z naszej szkoły wzięła udział w rajdzie do Żukowa. Celem tej wyprawy było poszukiwanie lilijki i zdobycie Wieży, czyli dotarcie do ruin starego młyna. Wędrując polami, sadami a nawet ścierniskiem zastępy zuchów i harcerzy miały do wykonania konkretne zadania. Były to m.in.: układanie puzzli, rozszyfrowanie hasła wg. kodu, wykonanie rysunku (co ci się kojarzy za słowami Ojczyzna, Nauka, Cnota), ułożenie czterowersu o lilijce itp. Podczas drogi i postojów rozlegał się śpiew i harcerskie melodie. Harcerki prowadziły pląsy i zabawy, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Gdy dotarliśmy na miejsce p. Cebula bardzo interesująco opowiedział nam o historii ruin starego młyna, który potocznie przez mieszkańców Żukowa nazywany jest „Bania”. Tam też uratowaliśmy księżniczkę, która była ranna i uczestnicy rajdu udzielili jej pierwszej pomocy. Ze śpiewem na ustach powędrowaliśmy na ognisko, które pomogli przygotować mieszkańcy miejscowości. Wszyscy upiekli sobie kiełbaski, były też pieczone ziemniaki. Po przebytej drodze wszyscy ze smakiem zajadali i wspólnie bawili się przy ognisku. Zuchy i harcerze już czekają na następny rajd, gdyż bardzo im się podobała ta wyprawa do Żukowa.

Druhna

Wycieczka Opatów - Ujazd

2 października 2017 r. uczniowie z klas IV-VI wraz z opiekunami: Panią Ewą Polecką, Panią Dorotą Kaczor i Panem Robertem Karwatowskim wybrali się na wycieczkę do Opatowa i Ujazdu.

Po przyjeździe do Opatowa spotkaliśmy się z przewodnikiem, a zwiedzanie zaczęliśmy od  Bramy Warszawskiej. Dowiedzieliśmy się, że została ufundowana przez właściciela Opatowa – Krzysztofa Szydłowieckiego i jest jedyną pozostałą z czterech bram.

Następnie przeszliśmy na rynek, a potem weszliśmy do podziemnej trasy turystycznej. Była to dla nas niezwykła atrakcja.

Ostatnim, najsłodszym punktem naszej wizyty w Opatowie był zakup sławnych krówek opatowskich.

Z zapasem słodyczy pojechaliśmy do Ujazdu, gdzie znajdują się ruiny Zamku Krzyżtopór. Przewodnik opowiedział nam wiele niezwykłych historii związanych z tym miejscem. Próbowaliśmy sobie wyobrazić, jak wyglądał zamek w czasach świetności.

Niestety, był to ostatni punkt naszej wyprawy. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Samborca.

Karol Walasek - klasa V