Pieniny - Kraków wycieczka szkolna  klas IV - VII

W dniach 28-29 maja 2018 roku uczniowie klas IV - VII uczestniczyli w wycieczce szkolnej Pieniny - Kraków. Uczniom towarzyszyły w charakterze opiekunów: p. Ewa Polecka, p. Dorota Kaczor, p. Małgorzta Pachla i p. Barbara Kossak.


Pierwszy dzień spędziliśmy w Szczawnicy, pięknej dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca słynącego z unikalnego mikroklimatu. Chętni w Pijalni Wód Mineralnych raczyli się „wodami zdrowotnymi”. Następnie udaliśmy się do Jaworek, wsi z istniejącymi do dziś śladami Łemków. Niedaleko od wsi,  szlakiem Wąwozu Homole dotarliśmy do miejsca z którego rozpościerał się piękny widok na Pieniny. Zwieńczeniem pierwszego dnia był grill oraz nocleg w pensjonacie w Białce Tatrzańskiej.

Drugiego dnia udaliśmy się zwiedzać Kraków. Trasa wycieczki obejmowała: ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem, rynek Starego Miasta, Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki......

Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Podobnie jak groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec i posąg Smoka Wawelskiego. Rynek Starego Miasta słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha , klimatyczne kawiarenki. Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą go ponownie.

 

Wycieczka do zabytkowej kopalni soli w Bochni.

24 maja uczniowie klas I - III wzięli udział w wycieczce do zabytkowej kopalni soli w Bochni. Dzięki udostępnionej nam Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej nasze zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznawaliśmy historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza.

Podróż rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię szybem Campi (72 piętra w głąb). Dzięki holograficznym i interaktywnym inscenizacjom oraz przestrzennym słuchowiskom, które mijaliśmy, grupa mogła zobaczyć, jak naprawdę wyglądała praca górnika w kopalni. W trakcie zwiedzania dzieci nie tylko dowiedziały się o tradycjach i obyczajach górników, ale również miały możliwość podziwiania prawdziwych arcydzieł wykonanych w soli (unikatowe kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze). Podróżowaliśmy podziemną kolejką zwaną przez tutejszych pracowników „Kuba”, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka została tak nazwana na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Ciekawostką okazała się również Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg.

Pobyt w kopalni okazał się dla wszystkich zwiedzających niezwykłą przygodą, ale też interesującą lekcją. Był to dla nas dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń. Bogatsi w wiedzę i wspomnienia z żalem opuszczaliśmy teren kopalni.

CZUWAJ!

RAJD ŚWIĘTEGO JERZEGO – patrona zuchów i harcerzy.

21.04.2018r. zuchy i harcerze z naszej szkoły udali się na rajd pieszy, podczas którego poznawali historię grodu sandomierskiego, przywoływali etos rycerski w harcerstwie św Jerzego i zdobywali Góry Pieprzowe. Wyprawa rozpoczęła się od wąwozu św. Jadwigi, następnie przy kościele św. Pawła wysłuchaliśmy legend sandomierskich, które opowiadał nam p. Andrzej Cebula, nasz regionalista. Przy kościele św. Jakuba, w parku Piszczele i na sandomierskiej Starówce zatrzymywaliśmy się, aby posłuchać ciekawych historii, które nam barwnie  opowiadał. Uczestnicy podczas naszego rajdu mieli do wykonania różne zadania, z którymi poradzili sobie bardzo dobrze. Były pląsy, śpiewy i lody. Wędrując i wspinając się w Górach Pieprzowych wszyscy marzyli o kiełbaskach, które mieliśmy przygotowane na koniec naszej wyprawy. Najedzeni, zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do domów. Podczas rajdu towarzyszyli nam druhowie Staropolskiej Chorągwi Harcerskiej ZHR, którzy przeprowadzali kurs na stopień instruktorski.  Zostali zauroczeni pięknem sandomierskiego grodu i czarem Gór Pieprzowych.

Druhna i Druh

FILM ZAMIAST WAGARÓW.

W środę 21.0.2018r. w Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie szkoły podstawowej z klas IV-VII i z gimnazjum wyjechali do kina w Tarnobrzeskim Domu Kultury na film pt.” Cudowny chłopak” w reż. Stephena Chbosky.

Film opowiada historię chłopca o imieniu Auggie ze zdeformowaną twarzą, który trafia do publicznej szkoły i musi się zmierzyć ze światem oraz ludźmi.Film bardzo pouczający, wzruszający momentami też zabawny. Bardzo podobał się wszystkim naszym uczniom.

Po filmie całą grupą udaliśmy się na „małe co nieco” do McDonalda.

Wyjazd był miłą alternatywą spędzenia czasu wolnego i okazją do integracji.

Nad bezpieczeństwem czuwali wychowawcy klas : p. E. Polecka, p. D. Kaczor, p. M. Pachla, p. B. Kossak, p. J. Płaza, p. M. Stępień , M. Spadło i nauczyciele p. A. Walasek, p. A. Mierzwa i pan P. Łukaszewski.

Zdaniem rodziców  naszych uczniów spędzenie dnia wagarowicza w kinie jest dobrym pomysłem. Nie tylko bezpiecznym, ale i bardzo wartościowym.

 

8 marca klasy I - III wraz z opiekunkami wybrały się na spektakl pt. "Ach ta Pippi" wystawiany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie pozostawiło w dzieciach wiele niezapomnianych wrażeń. Dzięki barwnej postaci Pippi, uczniowie mogli się przekonać, jak ważna jest tolerancja dla innych, oraz jak wielką rolę odgrywa przyjaźń i miłość do zwierząt.  Dzięki kolorowym projekcjom multimedialnym spektakl był dużą aktrakcją i bardzo podobał się uczniom.

Uczniowie wzięli też udział w interesującej lekcji muzealnej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu . Zajęcia prowadził pracownik muzeum pan archeolog. Na lekcji uczniowie dowiedzieli się między innymi:

  • Co to jest archeologia?
  • Kto to jest archeolog?
  • Czym zajmuje się archeologia i archeolog?
  • Co oznaczają pojęcia : zabytek, muzeum, eksponat?
  • Jakie zabytki archeologiczne możemy odnaleźć w naszym regionie?
  • Jakie są sposoby pozyskiwania eksponatów i zabytków?
  • Jak się pielęgnuje i ochrania  zabytki?

Obejrzeli również wystawę prezentowaną w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu pt.  "Kajko i Kokosz uczą archeologii”, która łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych w kadrach komiksów Janusza Christy. Wystawa bawiąc - uczy. Mistrz polskiego komiksu zaprasza w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączy historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami Kajko, Kokosza i innych bohaterów.Po obejrzeniu wystawy uczniowie mogli spróbować swych sił jako autorzy i uzupełnić dialogiem wybraną stronę komiksu z Kajko i Kokoszem.

Questing w Muzeum

W dniu 02.03.2018 r. uczniowie kl. VI i VII pod opieką p. M. Pachli i p. J. Płazy odwiedzili Muzeum Okręgowe w Sandomierzu na Zamku Królewskim. Poszukiwanie zamkowego skarbu odbywało się z wykorzystaniem Questingu czyli gry polegającej na odkrywaniu zbiorów muzealnych i poznawaniu historii przez szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach. Poza elementem edukacyjnym questing pełnił również funkcje czysto rozrywkowe. Hasłem jakie uczniowie odgadli tą metodą był KAZIMIERZ WIELKI. Taka gra jest jednocześnie ciekawą promocją obiektu w myśl zasady: „ nauka przez zabawę”.

Zwiedzili również wystawę wg pomysłu Radosława Liwocka „ Ukraina przed wiekami”. Brali także udział w zajęciach warsztatowych na wystawie Wojciecha Łowickiego pt. „ Kajko i Kokosz uczą archeologii”. Wystawa ta łączy po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego archeologię z komiksem. Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie ułożyć dialogi w komiksie z postaciami z wystawy.

Naszym uczniom bardzo podobała się niekonwencjonalna forma zwiedzania wystaw muzealnych.

Wycieczka klas I – III

23 października 2017 r. uczniowie z klas 1-3 wraz z wychowawcami wybrali się do Sandomierza . W Domu Katolickim odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Karolcia", w wykonaniu aktorów z Teatru profilaktycznego ALERT z Wrocławia. Spektakl opowiadał o dziewczynce, która znalazła czarodziejski koralik. Dzięki koralikowi Karolcia wraz ze swoim nowym kolegą, Piotrusiem, przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód. Spektakl uczył, że najszczęśliwsi jesteśmy wtedy, gdy przyczyniamy się do uszczęśliwiania innych oraz, że warto pomagać. Przygody Karolci i Piotra uczyły młodego widza również zasad bezpieczeństwa: jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, którą stroną drogi należy się poruszać i jak ważne są światła odblaskowe.

Następnie uczniowie mieli możliwość aktywnego zwiedzenia wystawy „Wszystko jest matematyką”. Mogli również przeprowadzać fascynujące eksperymenty, rozwiązywać łamigłówki, puzzle czy kwadraty magiczne.

Ta interaktywna wystawa udowadnia, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie.

p. Marta Glazer

 

Szkolna wycieczka

W dniach 3 - 5 X 2017 roku uczniowie gimnazjum z klas 2a,2b, 3b wzięli udział w wycieczce szkolnej. Pod opieką nauczycieli: J Płazy, A Werstler oraz M Spadło odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i cennych polskich zabytków. Pierwszego dnia zatrzymaliśmy się w Krakowie. Zwiedziliśmy Wawel i Drogą Królewską dotarliśmy na Krakowski Rynek. W Kościele Mariackim podziwialiśmy słynny Ołtarz Wita Stwosza.  Pogoda tego dnia nie dopisywała.  Kiedy dotarliśmy do Zakopanego, wjechaliśmy na Gubałówkę.Niestety nic nie było widać, bo mgła i deszczowe chmury zasłoniły piękny krajobraz górski. Naszą kwaterą był OSR „Krywań” w Murzasichlu.  Drugiego dnia  po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę nad Morskie Oko. Był z nami  przewodnik tatrzański, który znał wiele ciekawostek o górach. Nie było łatwo. Widoki były zachwycające. Po kilkugodzinnej wędrówce dotarliśmy nad jezioro. Krajobraz był cudowny. W schronisku można było coś zjeść i ogrzać się. Z góry szło się dużo lżej i szybciej. Gdy doszliśmy do autokaru wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni. Wieczorem w pensjonacie  mieliśmy wieczorek regionalny. Młoda góralka opowiadała nam mnóstwo ciekawych historii związanych z górami, strojem góralskim i oscypkami. Trzeciego dnia po śniadaniu  pojechaliśmy do Zakopanego i  kolejką linową wyjechaliśmy na Wielką Krokiew. Potem wyruszyliśmy do Wieliczki. Tam zwiedziliśmy  Kopalnię Soli  - zabytek unikatowy w skali światowej.  Do Samborca  wróciliśmy późnym wieczorem – zadowoleni, pełni wrażeń z pomysłami na kolejne wycieczki.

Karolina Grębowiec, Emilia Dragan klasa IIb

III  RAJD ZUCHÓW I HARCERZY „POZNAJĘ MOJĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ” „ŻUKÓW I JEGO WIEŻA”.

W sobotę 7.10.2017r. grupa zuchów i harcerzy z naszej szkoły wzięła udział w rajdzie do Żukowa. Celem tej wyprawy było poszukiwanie lilijki i zdobycie Wieży, czyli dotarcie do ruin starego młyna. Wędrując polami, sadami a nawet ścierniskiem zastępy zuchów i harcerzy miały do wykonania konkretne zadania. Były to m.in.: układanie puzzli, rozszyfrowanie hasła wg. kodu, wykonanie rysunku (co ci się kojarzy za słowami Ojczyzna, Nauka, Cnota), ułożenie czterowersu o lilijce itp. Podczas drogi i postojów rozlegał się śpiew i harcerskie melodie. Harcerki prowadziły pląsy i zabawy, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Gdy dotarliśmy na miejsce p. Cebula bardzo interesująco opowiedział nam o historii ruin starego młyna, który potocznie przez mieszkańców Żukowa nazywany jest „Bania”. Tam też uratowaliśmy księżniczkę, która była ranna i uczestnicy rajdu udzielili jej pierwszej pomocy. Ze śpiewem na ustach powędrowaliśmy na ognisko, które pomogli przygotować mieszkańcy miejscowości. Wszyscy upiekli sobie kiełbaski, były też pieczone ziemniaki. Po przebytej drodze wszyscy ze smakiem zajadali i wspólnie bawili się przy ognisku. Zuchy i harcerze już czekają na następny rajd, gdyż bardzo im się podobała ta wyprawa do Żukowa.

Druhna

Wycieczka Opatów - Ujazd

2 października 2017 r. uczniowie z klas IV-VI wraz z opiekunami: Panią Ewą Polecką, Panią Dorotą Kaczor i Panem Robertem Karwatowskim wybrali się na wycieczkę do Opatowa i Ujazdu.

Po przyjeździe do Opatowa spotkaliśmy się z przewodnikiem, a zwiedzanie zaczęliśmy od  Bramy Warszawskiej. Dowiedzieliśmy się, że została ufundowana przez właściciela Opatowa – Krzysztofa Szydłowieckiego i jest jedyną pozostałą z czterech bram.

Następnie przeszliśmy na rynek, a potem weszliśmy do podziemnej trasy turystycznej. Była to dla nas niezwykła atrakcja.

Ostatnim, najsłodszym punktem naszej wizyty w Opatowie był zakup sławnych krówek opatowskich.

Z zapasem słodyczy pojechaliśmy do Ujazdu, gdzie znajdują się ruiny Zamku Krzyżtopór. Przewodnik opowiedział nam wiele niezwykłych historii związanych z tym miejscem. Próbowaliśmy sobie wyobrazić, jak wyglądał zamek w czasach świetności.

Niestety, był to ostatni punkt naszej wyprawy. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Samborca.

Karol Walasek - klasa V