A N K I E T A D L A N A U C Z Y C I E L I


Na XII Festiwalu Zdrowia w Busku - Zdroju im. Zbigniewa Kociuby przyjęto naszą szkołę do sieci

"Szkół promujących zdrowie".

 

Europejski Kodeks Walki z Rakiem


Nasza szkoła przystąpiła do programu organizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach „Zdrowo żyjesz - wygrywasz. Edukacja onkologiczna w szkole”. W ramach programu podjęte będą działania w ramach profilaktyki, skierowane do uczniów poszczególnych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Zajęcia będą obejmować następującą tematykę:

1. Europejski Kodeks Walki z Rakiem receptą na zdrowie.

2. Obraz współczesnej młodzieży w świetle profilaktyki nowotworów.

3. Wpływ toksycznych emocji na proces kształtowania negatywnych zachowań zdrowotnych. Jak budować pozytywne nastawienie młodzieży do zmian w stylu życia? Na zajęciach prowadzonych przez nauczycieli uczniowie będą korzystać z prezentacji multimedialnych oraz komiksów pt. „KODEKS ZDROWEGO ŻYCIA”. Uhonorowaniem udziału w programie będzie nadanie szkole tytułu „Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, potwierdzone stosownym certyfikatem.

- Link informacyjny -

Dział Promocji i Profilaktyki Onkologicznej

- Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Szkoła Podstawowa

Diagnoza wskaźnika BMI u uczniów klasy VI, przeprowadzona we wrześniu 2015 r. czytaj......

PROGRAM SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE NA LATA 2014-2016 czytaj...

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 czytaj...

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 czytaj....

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 czytaj....

W piątek 9 marca uczniowie kl. 1 odbyli ciekawą lekcję o zdrowiu. Zajęcia przygotowała i prowadziła pielęgniarka szkolna pani Renata Osuch. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz uświadomienie uczniom jak chronić się przed chorobami. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie. W czasie spotkania uczniowie obejrzeli filmik pt. „10 zasad jak chronić się przed przeziębieniem i grypą” . Dowiedzieli się w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu, jak należy się odżywiać, aby być zdrowym. Pani pielęgniarka wyjaśniła też, jak ważne jest przestrzeganie higieny. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Wykonywały również prace plastyczne  – odbył się krótki konkurs na najładniej pokolorowany obrazek związany z tematem. Zwyciężczynie Blanka Malinowska i Ola Bujak dostały nagrodę – dziecięce pasty do zębów .

Zajęcia kulinarne w klasie I

2 lutego w klasie 1 odbyły się  zajęcia kulinarne. Celem zajęć było propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie do spożywania większych ilości owoców i warzyw. Uczniowie poznali również piramidę zdrowego żywienia. Dowiedzieli się, jakie produkty powinny przeważać w ich codziennej diecie oraz których należy unikać i dlaczego. Następnie samodzielnie przygotowali zdrową przekąskę - sałatkę owocową. Był to bardzo smaczny i zdrowy posiłek.

Akademia Bezpiecznego Puchatka

We wrześniu uczniowie kl. 1 naszej szkoły przystąpili do programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Do grudnia odbyli zajęcia  podczas których dowiedzieli się jak bezpiecznie pokonać drogę do i ze szkoły, jak w sytuacjach zagrożenia zadbać o swoje i kolegów bezpieczeństwo, jak zachować się w nowych sytuacjach społecznych, czy podczas korzystania z Internetu. Tegoroczne materiały „Akademii Bezpiecznego Puchatka” zostały również uzupełnione o tematykę związaną z pierwszą pomocą oraz o treści uczące efektywnego zapamiętywania, trening koncentracji i rozwijania kreatywności. Cały program opracowany został przy współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Pierwszaki otrzymały bezpłatne materiały edukacyjne do wykorzystania w czasie zajęć (scenariusze lekcyjne, materiały ilustracyjne i dydaktyczne oraz film edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa). Dodatkowo, dla wszystkich dzieci przygotowano książeczki edukacyjne z ćwiczeniami i zabawami, dzięki którym pierwszoklasiści mogli utrwalać zdobytą w szkole wiedzę. Rodzice otrzymali natomiast specjalne broszury informacyjne z najważniejszymi informacjami na temat bezpieczeństwa i rozwoju najmłodszych. Szkoła otrzymała też specjalny certyfikat.

Okazją do praktycznego zmierzenia się z tematyką bezpieczeństwa był dla pierwszoklasistów Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa realizowany w ramach „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.  Uczniowie podczas zajęć komputerowych wspólnie z opiekunem p. Dorotą Kaczor i wychowawczynią p. Marta Glazer oraz p. Anetą Walasek mogli sprawdzić wiedzę na temat bezpieczeństwa .

„Bezpieczna Droga do szkoły z Radiem Leliwa”

13 września 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Radia Leliwa w ramach  akcji „Bezpieczna Droga do szkoły z Radiem Leliwa”. Spotkanie rozpoczęło się pokazem pierwszej pomocy przedmedycznej. Na wstępie przypomniane zostały zasady postępowania w sytuacji, kiedy nastąpi zagrożenie życia: zasłabnięcie, utrata przytomności, złe samopoczucie, uraz itp. Uczniowie poznali sposób, w jaki należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, zarówno osobie dorosłej, jak też małemu dziecku. Strażacy zademonstrowali również działanie defibrylatora.

Następnie głos zabrała pani policjantka. Prelekcja przebiegała pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Omówione zastały podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

Potem uczniowie klasy pierwszej otrzymali odblaskowe zestawy ucznia oraz kolorowanki. Dzieciakom bardzo spodobały się kamizelki odblaskowe, w których chętnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Mamy nadzieję, że przekazana uczniom wiedza przyniesie oczekiwane efekty.

Lekcja higieny z pielęgniarką szkolną p. Zdzisławą Krasowską

Uczniowie kl. I-III odbyli zajęcia z higieny dotyczące poznania sposobów troski o jamę ustną. Pani pielęgniarka w ciekawy i obrazowy sposób informowała uczniów m.in. o tym, jak ważna dla ich zdrowia jest właściwa higiena zębów. Na koniec spotkania dzieci otrzymały próbki pasty do zębów.

Na czym polega właściwa higiena jamy ustnej?

Efektem właściwej higieny zębów i dziąseł są usta o zdrowym wyglądzie i zapachu. Oznacza to, że:

 • Twoje zęby są czyste i nie zawierają resztek pokarmowych.
 • Dziąsła mają różowy kolor i nie bolą, ani nie krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania.
 • Nieświeży oddech nie stanowi utrzymującego się problemu.

Ból lub krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania zębów albo trwały nieświeży oddech wymagają wizyty u stomatologa.

Jakie czynności składają się na właściwą higienę jamy ustnej?
Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to jedna z najważniejszych rzeczy dla zębów i dziąseł. Zdrowe zęby nie tylko pozwalają Ci wyglądać i czuć się zdrowo, ale również umożliwiają odpowiednie spożywanie pokarmów i mówienie. Dobry stan zdrowia jamy ustnej jest ważny dla Twojego ogólnego samopoczucia.

Codzienna profilaktyka, w tym odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów, pomaga zapobiec problemom jeszcze przed ich pojawieniem się. Jest także mniej bolesna, tańsza i mniej niepokojąca niż leczenie chorób, którym nie udało się zapobiec.

Pomiędzy regularnymi wizytami u stomatologa każdy z nas może wykonywać proste czynności, które znacznie obniżają ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, chorób dziąseł i innych problemów jamy ustnej.
Czynności te są następujące:

Program „Lekki Tornisterrealizują go uczniowie klas młodszych naszej szkoły (kl.0-III) czytaj więcej................

Uczniowie klasy II i III biorą udział w Projekcie powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać" - czytaj dalej.......

Dziecięca Piłka Ręczna” - Szkoła Podstawowa w Samborcu została zakwalifikowana do udziału w Świętokrzyskim Programie Wspierania Rozwoju Aktywności Fizycznej ,,Horyzonty Aktywności Fizycznej – Dziecięca Piłka Ręczna” finansowanym z budżetu Województwa Świętokrzyskiego.

Celem projektu jest wzbudzanie zainteresowania i rozwój wśród uczniów klas młodszych uzdolnień w zakresie gry w piłkę ręczną oraz zachęcenie ich do aktywności fizycznej. Realizacja projektu zaplanowana jest na cały rok szkolny 2016/2017. Prowadzone będą zajęcia wychowania fizycznego z elementami ,,szczypiorniaka” oraz szkolenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego. Na zakończenie Programu uczniowie wezmą udział w sportowej rywalizacji w ramach turniejów powiatowych. Zwieńczeniem działań będzie festyn Dziecięcej Piłki Ręcznej, który odbędzie się w Kielcach w czerwcu 2017 r.

Podczas konferencji inaugurującej projekt szkoła otrzymała zestaw potrzebnego sprzętu sportowego składający się z 10 piłek, bramki, 10 kamizelek dwukolorowych oraz 12 znaczników do tworzenia boiska. Uczniowie kl. III odbyli już pierwsze zajęcia. Ćwiczyli z wielkim zapałem i zaangażowaniem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć...

Wyjazd do Warszawy – w nagrodę i po nagrody…..

Klasy IV oraz III Szkoły Podstawowej wraz z opiekunkami były na podsumowaniu VI edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Uroczysta gala odbyła się w Warszawie 27.10.2016 r. Uczniowie przywieźli nagrody rzeczowe dla szkoły i dla siebie. Brali również udział w konkursach nagradzanych upominkami. Mieli również możliwość poznać niektóre zabytki naszej stolicy, m.in. Zamek Królewski czy Warszawską Syrenkę.

Galeria zdjęć

„Nie pal przy mnie, proszę” to program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III, który realizowany jest przy współpracy PSSE w Sandomierzu.

czytaj.....

SUKCES NASZYCH II I III KLASISTÓW!!!

W VI edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” „Ananasy z 2 i 3 klasy” pod opieką swoich pań Katarzyny Osowskiej i Marty Glazer zdobyły 1 miejsce w wiosennym etapie ogólnopolskiego konkursu. W całorocznej klasyfikacji GRAND PRIX dla zespołów, które wzięły udział we wszystkich etapach nasi uczniowie zajęli zaszczytne 1 miejsce. Pokonali 280 zespołów z całej Polski.

Gratujemy wszystkim uczestnikom! Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas realizacji zadań konkursowych zaowocuje w przyszłości zdrowymi nawykami prozdrowotnymi wśród dzieci, nauczycieli i ich rodzin.

WESOŁO, ZDROWO I KOLOROWO

„Marsz dla zdrowia” czyli propagowanie zdrowego stylu życie w środowisku lokalnym.

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami promowali zdrowe odżywianie wśród okolicznych mieszkańców. Z transparentami, przy dźwiękach piosenek zachęcających do zdrowego życia przemaszerowali główną ulicą Samborca. Napotkani przechodnie chętnie odpowiadali na pytania dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu oraz diety. Na koniec otrzymali ulotkę zawierającą informacje dotyczące spożywania codziennie odpowiedniej ilości warzyw i owoców.

Uczniowie do marszu przygotowywali się od wielu tygodni. Na zajęciach plastycznych ozdabiali części garderoby treściami prozdrowotnymi. Wymyślali hasła, które umieszczali na transparentach. Sami ułożyli pytania do sondy ulicznej i dokonali jej wydruku.

Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni z wykonanej misji.

Wyniki sondy już wkrótce.

Jedz warzywa 5 razy dziennie

Naukowcy udowodnili, że częste spożywanie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe i choroby układu krążenia.

Spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, co najmniej 5 porcji dziennie, ma działanie ochronne na ustrój człowieka (przeciwdziała rozwojowi różnych chorób, spowalnia procesy starzenia się organizmu, korzystnie wpływa na wygląd sylwetki, cery, włosów, poprawia samopoczucie).

Jedząc 5 razy dziennie warzywa i owoce:

 • będziesz zdrowszy, bo zawarte w owocach i warzywach składniki zapobiegają rakowi i chorobom serca
 • będziesz szczuplejszy, bo warzywa i owoce nie zawierają tłuszczu
 • będziesz syty, bo nie bojąc się, że utyjesz ,możesz zjadać tyle owoców i warzyw ile zechcesz
 • będziesz szczęśliwszy, bo wszak jedną z największych przyjemności w życiu jest jedzenie, a warzywa i owoce to nieskończona kombinacje smaków i zapachów

Wbrew pozorom dodanie porcji warzyw do posiłku czy spożycie owocu jako przekąski wcale nie jest trudne. Zwłaszcza, że porcję bardzo łatwo można samemu dla siebie określić przy użyciu dłoni – jedna garść to jedna porcja. Oczywiście możemy ją również opisać w gramach czy sztukach np. 100 gramów surówki, szklanka brokułów, średnie jabłko, 3 śliwki, ale o wiele łatwiej mierzy się je właśnie dłonią. Zwłaszcza, że mniejsze potrzeby dzieci zmieszczą się w ich małej dłoni, a większe dorosłych w ich proporcjonalnie większej dłoni.

Zobacz galerię obrazków- kliknij link

Turniej Sportowy

12 lutego 2016 r. w naszej szkole odbył się Integracyjny Turniej Sportowy, dla uczniów 6 klas ze szkół mieszczących się na terenie gminy Samborzec. czytaj......

Zdrowo jem, więcej wiem! - etap wiosenny

Po ogromnym sukcesie i wygraniu zimowego etapu konkursu ogólnopolskiego projektu Zdrowo jem, więcej wiem!Ananasy z 2 i 3 klasy” przystąpiły z jeszcze większym zapałem do etapu wiosennego. Obejmował on 2 bloki.

Blok I

Zad. 1. Lekcja: Ruch to zdrowie

Zad.2. Konkurs: Strefa aktywności- Klasowy turniej sportowy

Zad. 3. Konkurs: Order Miłośnika Sportu

Zad. 4. Promocja podjętych działań w szkole

Zad. 5. Forum dla Rodziców: Aktywność ruchowa - ważny element zdrowia i rozwoju dziecka

Po zakończeniu etapu wiosennego dzieci nabyły jak również poszerzyły swoje wiadomości dotyczące m.in. znaczenia ruchu dla zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia człowieka. Dowiedziały się też, iż bardzo korzystne dla zdrowia jest zastępowanie siedzenia przed telewizorem czy komputerem czynnym wypoczynkiem oraz aktywne spędzanie czasu wolnego szczególnie na świeżym powietrzu. Na zajęciach uczniowie wykonali plakaty zachęcające do uprawiania sportu oraz opracowali własne propozycje zabaw i gier ruchowych. W te najciekawsze zabawy mogli się bawić podczas klasowego turnieju sportowego. Wzięli też udział w konkursie na Order Miłośnika Sportu. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu oraz w klasach na ściennych gazetkach. W ramach promowania zabaw i gier ruchowych zorganizowano też zajęcia i turniej sportowy dla klas młodszych w hali. Gry i zabawy ruchowe dla pierwszaków prowadzili uczniowie klas II i III. Zaproponowane gry i zabawy bardzo spodobały się młodszym kolegom. W niektóre bawiły się bowiem pierwszy raz. Nagrodą za udział w turnieju było wręczenie okolicznościowych dyplomów. W ramach promocji odbył się też quiz wiedzy o zdrowym stylu życia. Wzięli w nim udział dzieci przedszkolne. Natomiast w czasie długich przerw uczniowie klas II i III prezentowali i prowadzili zabawę na szkolnym boisku w „piłkę – zmyłkę”. Jesteśmy pewni, że nasze promocyjne działania odniosły właściwe i pożądane skutki przyczyniając się do kształtowania prozdrowotnych nawyków oraz do zwiększenia aktywności ruchowej wśród uczniów naszej szkoły.

Blok II

Zad.1. Zajęcia lekcyjne Uczymy się dobrych zwyczajów żywieniowych

Zad.2. Konkurs Najciekawsza praca przedstawiająca Piramidę Zdrowia

Zad.4. Promocja podjętych działań w szkole.

Zad.5. Forum dla rodziców Jedz zdrowo i kolorowo

W trakcie realizacji zadań Projektu Zdrowo jem, więcej wiem uczniowie poznali m.in. Piramidę Żywienia i potrafią ją właściwie odczytać. Dowiedzieli się też w jaki sposób może być ona pomocna w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Wykonali prace: plakaty, przestrzenne modele piramidy, foldery reklamujące aktualnie obowiązującą piramidę zdrowego żywienia i aktywności ruchowej, które zaprezentowali pozostałym uczniom naszej szkoły. Promocję prowadzili na szkolnym korytarzu. Wystawa Jedz zdrowo, kolorowo prezentowała zarówno plakaty przedstawiające piramidę zdrowego żywienia jak i jej formy przestrzenne wykonane na konkurs przez uczniów klas II-III. Oglądający podziwiali zwycięską piramidę Karola, który włożył wyjątkowo dużo pracy i pomysłowości w swój projekt.

2 i 3 – klasiści zaprosili też na promocję młodszych kolegów i koleżanki. Zaprezentowali i objaśniali uczniom klas pierwszych, co przedstawia piramida zdrowia i jak należy ją czytać. Młodsi koledzy mogli dokonać praktycznych ćwiczeń i porządkowania zgromadzonych artykułów spożywczych. Chętni uczniowie mieli za zadanie podzielić produkty ze względu na ich rodzaj na odpowiednie piętra. Następnie dzieci dokonały dodatkowej segregacji wybierając z piramidy produkty, których należy unikać. Wrzucali je do oznakowanej „smutną buźką” torby. Poprzez tę zabawę młodsze dzieci nie tylko zapoznały się z piramidą żywienia, ale mogły zobaczyć jakie konkretne produkty zaliczają się do poszczególnych grup. Łatwiej też zapamiętały, których produktów powinny unikać.

 

Zdrowo jem, więcej wiem! - etap zimowy

Właśnie zakończył się zimowy etap projektu Zdrowo jem, więcej wiem. Uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej zakończyli realizację zadań przewidzianych dla tej części projektu poświęconej wodzie mineralnej. Blok nosi tytuł Woda na zdrowie i obejmował:

 1. Zajęcia lekcyjne Woda na zdrowie.
 2. Konkurs Reklama wody.
 3. Konkurs Teatrzyk warzyw i owoców.
 4. Promocja podjętych działań w szkole.
 5. Forum dla rodziców Sztuka picia wody.

Na zajęciach lekcyjnych podczas różnorodnych ciekawych doświadczeń uczniowie dowiedzieli się o roli wody w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Badali też wygląd roślin umieszczonych w różnych warunkach życiowych. Poszukiwali wody w różnych produktach: cytryna, pomarańcza, grapefruit, pomidor, jabłko, aloes. Mogli również zmienić smak wody mineralnej dodając sok ze swojego ulubionego owocu. Obejrzeli film pt „Woda to życie” i dowiedzieli się w jaki sposób woda jest oczyszczana w oczyszczalni ścieków oraz dlaczego i jak człowiek może wodę oszczędzać. Podczas zajęć komputerowych opracowali ulotkę na reklamę wody. Ulotki zostały rozdane rodzicom i uczniom. Odbył się też konkurs na plakat reklamujący wodę mineralną.

Podczas lekcji i konkursów uczniowie zdobyli nową wiedzę, którą podzielili się z pozostałymi uczniami naszej szkoły. Przygotowali kącik promocji wody gdzie częstowali zdrową wodą mineralną. Zaprosili też młodsze klasy na przedstawienie teatralne o owocach i warzywach.

Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa przedstawia spektakl pt. ,,Franio Niejadek".

Dnia 18 II na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Samborcu gościli aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa. Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas pierwszych i drugiej naszej szkoły obejrzały przedstawienie pt. ,,Franio Niejadek" - bajkę promującą zdrowy tryb życia, aktywność ruchową oraz dbałość o higienę. Spektakl zachęca do czynnego spędzania wolnego czasu, jednocześnie edukuje na temat przykrych skutków braku takiej postawy. Dzieci miały także możliwość czynnego włączenia się do zabawy, aktorzy przydzielali im różne zadania do wykonania. Wesoło przedstawione niektóre wątki spektaklu zapewniły dzieciom dobrą zabawę, za którą mali widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami. Wszyscy nie tylko świetnie się bawili, a także wiele nauczyli.

Zdrowo jem, więcej wiem!

Uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Samborcu: przedszkolaki, pierwszaki oraz klasy druga i trzecia przystąpiły do ogólnopolskiego projektu Zdrowo jem, więcej wiem!. To projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.Czytaj dalej....


Zdrowe odżywianie i wskazane diety dla dzieci

W ramach projektu „Szkoła promująca zdrowy styl życia” uczennica kl VI Monika Sewera przygotowała prezentację Zdrowe odżywianie i wskazane diety dla dzieci.


PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIE W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION

WSPÓŁFINANSOWANIE KRAJOWE DLA PROJEKTU ZAPEWNIA MINISTER ZDROWIA

Nasze odziały przedszkolne zakwalifikowały się do projektu ZĘBY MAŁEGO DZIECKA, w ramach którego promowane są zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci. W ramach projektu dzieci brały udział w zajęciach edukacyjnych oraz zostały wyposażenie w szczoteczki i pasty do zębów.

Więcej na stronie http://www.zebymalegodziecka.pl/

 

”Witaminki dla księżniczki Marcelinki”.

Uczniowie klasy 6 zaprezentowali młodszym kolegom przedstawienie pt.”Witaminki dla księżniczki Marcelinki”. Celem przedstawienia było kształtowanie nawyków zdrowego żywienia. W interesujący i przystępny sposób, młodzi aktorzy, przekazali wszystkim wiedzę dotyczącą właściwego odżywiania. Pokazali, jak szkodliwe mogą być słodycze, gdy spożywa się je
w nadmiarze. Wyjaśnili, że źródłem witamin i dobrego zdrowia są warzywa
i owoce. Na zakończenie damy dworu i kucharz częstowali zdrowymi smakołykami w postaci owoców i warzyw.

„ ZIOŁOWY OGRÓDEK” W IV KLASIE

Od września w naszej szkolnej stołówce uczniowie otrzymują obiady bez zawartości soli. Wykluczenie soli w przyrządzanych potrawach nie oznacza oczywiście , że potrawy muszą być mdłe i bez smaku. Sól bowiem możemy zastąpić innymi produktami, które wzbogacą smak i aromat zjadanych przez dzieci dań. Doskonałą alternatywą dla soli są przyprawy i zioła.

Uczniowie czwartej klasy na lekcji przyrody poznali zioła ,rośliny przyprawowe , ich rodzaje i zastosowanie. Następnie w ramach zajęć koła przyrodniczego założyli w klasie hodowlę ziół i przypraw. Dzięki tym zajęciom dowiedzieli się jakie przyprawy można zamiast soli stosować w kuchni aby przez to potrawy były smaczne i zdrowe. Umieją też z ich użyciem zrobić smaczne i aromatyczne kanapki lub napój z wody ,miodu i mięty.

„ Im więcej wiesz, tym zdrowiej jesz!”

Uczniowie klasy czwartej uczyli się czytania etykiet na produktach spożywczych a zdobytą wiedzą chcieli podzielić się z innymi uczniami naszej szkoły. Na lekcji wychowawczej i na zajęciach koła przyrodniczego uczniowie uczyli się czytać etykiety na opakowaniach produktów spożywczych, które przynieśli ze swoich domów. Odnajdowali na nich ważne informacje dotyczące składu , daty ważności , wartości odżywczej produktu oraz identyfikowali zawarte w tych produktach szkodliwe dodatki do żywności. Wymyślali hasła zachęcające do czytania etykiet i unikania produktów ze szkodliwymi E- dodatkami. Oto kilka z nich: „ Czytaj etykiety! Im więcej wiesz, tym zdrowiej jesz!”, „Nie jedz E, bo jest złe!”, „Złe jest E”. Na korytarzu szkolnym uczniowie przygotowali gazetkę na temat czytania etykiet.

SMACZNIE I ZDROWO.

Możemy jeść smacznie ale również zdrowo. Próbowali nas o tym przekonać uczniowie klasy VI naszej szkoły, wykonując potrawy z warzyw i owoców. Uczniowie postanowili zebrać przepisy i wraz ze zdjęciami utworzyć swoją własną książkę z przepisami potraw zdrowych i smacznych. Kolejnym etapem będzie utworzenie książki kucharskiej w wersji elektronicznej. Prawda, że potrawy wyglądają zachęcająco.

SPOTKANIE Z DIETETYCZKĄ czytaj ......

WYCIECZKA DO TŁOCZNI czytaj...

KOLOROWE BAJKI - promujemy zdrowy styl życia...czytaj....


KĄCIK PRZYRODNICZY czytaj...

W TROSCE O NASZE ZĘBY czytaj...

Z WIZYTĄ W TEATRZE czytaj...

ZAJĘCIA KOREKCYJNE czytaj...

ZAJĘCIA O ZDROWIU - CIEKAWA LEKCJA czytaj...

http://www.zebymalegodziecka.pl/

„Czyste powietrze wokół nas” – spotkanie przedszkolaków z przedstawicielami sandomierskiego sanepidu oraz z pielęgniarką

W ramach realizacji Programu „Szkoła promująca zdrowie” dzieci przedszkolne realizowały tematykę zdrowotną oraz Programu Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. W dniach 23, 27, 29 kwietnia 2015 r. uczestniczyły w spotkaniach cyklicznych z panią pielęgniarką oraz w dniu 04 maja 2015 r. z paniami Anną Suchecką i Mariolą Ziębą z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sandomierzu. Zaproszeni goście przybliżyli i utrwalili dzieciom zasady zdrowego stylu życia – potrzebę odpowiedniego odżywiania się, uprawiania sportów, unikania czynników zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Podczas spotkań przedszkolaki zaprezentowały oraz poszerzyły swoją wiedzę. Na koniec wszyscy śpiewali piosenki i deklamowali wiersze o tematyce zdrowotnej, zaśpiewali też piosenkę o maskotce programu - zielonym „Dinusiu” oraz brali udział w zabawach ruchowych. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością tematu, w nagrodę otrzymały książeczki – komiksy, zakładki i kalendarze tematyczne. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

PIERWSZA POMOC W PRZEDSZKOLU

MAMO, TATO JESTEM JESZCZE MAŁY(A), ALE MOGĘ WAM POMÓC W SYTUACJI WYPADKU.

W czwartek 19 marca 2015 r. dzieci przedszkolne brały udział w zajęciach na temat: Pierwsza pomoc. Zajęcia z przedszkolakami prowadziła pani dyrektor Małgorzata Trzaska, która ma odpowiednie przygotowanie , uprawnienia i wiedzę do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dzieci zostały zapoznane z działaniami, które należy podjąć w chwilach zagrożenia życia drugiej osoby. Nasze przedszkolaki już wiedzą jaki jest numer alarmowy i jak należy się zachować w sytuacjach zagrożenia życia. Wiedzą, że wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać o to, aby był spokojny a następnie wezwać karetkę i opowiedzieć spokojnie dyspozytorowi o zdarzeniu. Przedszkolaki dowiedziały się także jak należy postępować przy skaleczeniu nożem, krwotoku z nosa, czy nawet złamaniu. Dzieci oglądały również resuscytację na fantomie, ale także opatrywały swoich kolegów i koleżanki - urazy głowy, kończyn górnych i dolnych.

Jemy zdrowo i kolorowo

W kl.1 odbyły się zajęcia na temat „Jemy zdrowo i kolorowo”. Podczas tych zajęć dzieci mogły poznać rolę odżywiania w życiu człowieka oraz sposób przygotowania zdrowej i kolorowej sałatki ze świeżych owoców. Wszyscy mocno się zaangażowali, nie zapominając o higienie podczas przygotowywania. Zapachy różnorodnych owoców już zachęcały do ich skosztowania. Takie kolorowe sałatki są naprawdę pyszne, a także dostarczają wielu potrzebnych dzieciom witamin.

Warsztaty na temat zdrowego odżywiania

Współpracując z Gminną Biblioteką Publiczną w Samborcu 15 grudnia 2014 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych w ramach ogólnopolskiego programu „Szkoła promująca zdrowie” realizowanego przez naszą szkołę brały udział w warsztatach na temat: „Kolorowy talerz – wiem, co jem”. Spektakl został przygotowany przez krakowską firmę Edu Artis. Aktorzy poprzez konwersację, poglądowość, zabawę, piosenkę i ruch, a także działalność praktyczną najmłodsi uczniowie szkoły nabywali i utrwalali nawyki zdrowego odżywiania się oraz higienicznego trybu życia. Warsztaty dla dzieci o zdrowym odżywianiu czyli „Witaminowo -warzywne SOS” poprowadziły postacie z bajek : Jaś i Małgosia. Podczas zajęć wykorzystano olbrzymie warzywa i owoce , chustę animacyjną a ponadto dzieci wspólnie z aktorami przygotowały bajkową książeczkę kucharską.

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „NA STRAGANIE”

Przedszkolaki po zapoznaniu się z utworem Jana Brzechwy „ Na straganie” przygotowały przedstawienie teatralne do wiersza.

Zdrowie na talerzu

W ramach promowania zdrowego odżywiania zorganizowaliśmy dzień „Zdrowie na talerzu”, podczas którego przedszkolaki wykonały ciasteczka marchewkowe i szarlotkę oraz sałatki - z owoców i warzyw. W naszych kulinarnych przygotowaniach pomagały uczennice z gimnazjum.

PROMOWANIE ZDROWEGO ODŻYWIANIA.

Idea Szkoły Promującej Zdrowie stała się, ważnym elementem programu pracy dydaktyczno - wychowawczej. Od najmłodszych lat kształcimy i utrwalamy nawyki prozdrowotne, uczymy odpowiedzialności za własne zdrowie. Podejmujemy działania dla poprawy zdrowia i samopoczucia całej społeczności lokalnej.

Realizując program promujący zdrowie dzieci przedszkolne realizują tematykę dotyczącą owoców i warzyw. Przedszkolaki poznawały i gromadziły informacje na temat zdrowego odżywiania. Tworzyliśmy także Kąciki Zdrowia oraz zachęcaliśmy do spożywania owoców i warzyw pod różnorodnymi postaciami – robiliśmy koreczki owocowe oraz różne kompozycje na talerzu.

Publiczne Gimnazjum

Teatr szkolny wystawił ostatnio dwa spektakle profilaktyczne dotyczące uzależnień. Przygotowano je w ramach programu Znajdź właściwe rozwiązanie, który realizowany jest od kilku lat w naszej szkole. Pierwszy pt. Król, podejmuje trudną problematykę alkoholizmu, drugi Oni ukazuje śmiertelne niebezpieczeństwo zażywania tzw. dopalaczy. Główne zagadnienie obu spektakli to destrukcyjny wpływ nałogów na relacje rodzinne i międzyludzkie.

W naszym gimnazjum na lekcjach wf przed świętami rywalizujemy sportowo w międzyklasowych Turniejach Gier i Zabaw.

Festyn zdrowia –impreza środowiskowa 14.06.2016 -prezentacje multimedialne, SANEPID , Ośrodek Zdrowia , pokaz strażaków, występy młodzieży.

Zdrowotne projekty edukacyjne,

- Dopalacze – spowalniacze

- Palący problem gimnazjalisty

- Mierzenie, ważenie, liczenie

- Spektakl pt. „Nie”

Współpraca szkoły ze służbą zdrowia w I semestrze roku szkolnego obejmowała:

 1. Diagnozy wad postawy tj. przesiewowe badania w zakresie rozwoju fizycznego ze szczególnym uwzględnieniem narządu ruchu, wzroku i słuchu, pomiary wysokości i masy ciała, określanie BMI
 2. Prowadzenie stałej edukacji zdrowotnej wśród uczniów.

W lutym wyjeżdżaliśmy dwukrotnie w ramach działalności koła sportowo-turystycznego.

Pierwszy wyjazd na mecz siatkówki Asceroretowia Rzeszów – Łuczniczka Bydgoszcz dostarczył nam niesamowitych wrażeń sportowych. Po meczu ,, czatowaliśmy „ na zawodników ,aby zdobyć autografy i zdjęcia.

Drugi wyjazd do Parku Wodnego w Krakowie, pozwolił nam aktywnie spędzić czas w sobotę. Mieliśmy możliwość doskonalić swoje umiejętności pływackie, korzystając z bogatej ofert Aquaparku.Dzięki tym wyjazdom luty był dla nas atrakcyjnym miesiącem pomimo niesprzyjającej aury pogodowej.

Jak co roku podczas ferii zimowych uczniowie z naszego Gimnazjum w Samborcu wzięli udział w wyjeździe na lodowisko do Dębicy. Młodzież doskonaliła jazdę na łyżwach, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc, co widać na załączonych zdjęciach......czytaj dalej

W ramach programu „Szkoły Promującej Zdrowie” w naszej szkole od września 2015 roku na zajęciach wychowania fizycznego oraz zajęciach pozaszkolnych SKS-u przeprowadzono m.in. zawody klasowe i międzyklasowe w różnych konkurencjach takich jak piłce nożnej, piłce siatkowej, unihokeju i różnych grach i zabawach sportowych.Czytaj dalej.....

W ramach zajęć Akademii Nordic Walking chętni gimnazjaliści zostali przeszkoleni, jak należy prawidłowo uprawiać ten rodzaj aktywności, opartej w głównej mierze na naturalnym chodzie.

Podczas treningów Nordic Walking wykonywano ćwiczenia uatrakcyjniające marsze oraz wpływające ma wzrost efektywności tej formy rekreacji. Treningi rozwijają wydolność, koordynację, wpływają pozytywnie na postawę ciała. Jest to świetny sposób na ruch na świeżym powietrzu dla każdego, bez względu na kondycję, ponieważ tempo każdy dostosowuje do swoich możliwości.

Ponadto, każde zajścia poprzedzamy rozgrzewką, pomimo małego ryzyka kontuzji podczas marszu.

 

 • W dniu 03.10 był dzień otwarty w Fabryce Ruchu w Sandomierzu. Mogliśmy korzystać do woli i bezpłatnie z przygotowanych atrakcji w tym dniu dla wszystkich chętnych. Przygotowano również zdrowe przekąski po treningu.

 

 

14 września tego roku ruszył program edukacyjny ,,Lubella inspiruje i edukuje’’.

Celem programu jest pokazanie gimnazjalistom, jak powinien wyglądać prawidłowo skomponowany posiłek oraz jak właściwe odżywianie wpływa na ich zdrowie i sprawność fizyczną, zarówno obecnie jak i w przyszłości. W ramach tego programu uczniowie klasy 2b wzięli udział w konkursie ,,Uwielbiam gotować z Lubellą’’. Konkurs polegał na przygotowaniu swojego ulubionego dania z wykorzystaniem produktów zbożowych zgodnie z zasadami zdrowego żywienia oraz na sfotografowaniu go.

Wyniki konkursu poznamy 23 października 2015roku. Do wygrania są 4 warsztaty kulinarne dla całej klasy prowadzone przez uczestnika III edycji programu Top Chef Piotra Ceranowicza oraz dietetyczkę Annę Różyk.

 

Za wszystkich uczestników trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia.


 • Prowadzący : pedagog mgr. J Kowalska.......czytaj
 • Program „Szkoły Promującej zdrowie”.

Oferta zajęć SKS-u w ciągu całego roku była ciągle poszerzana, uczniowie trenowali gry zespołowe piłkę nożną, siatkową , piłkę koszykową. Grupa uczniów ćwiczyła lekką atletykę, tenis stołowy oraz gimnastykę oraz ćwiczenia siłowe. Wszystkie te zajęcia bardzo wszechstronnie oddziaływują na rozwój fizyczny młodzieży oraz rozwijają wszystkie cechy motoryczne......czytaj

 • Podsumowaniem całorocznych działań Szkolnego Zespołu ds. Promocji Zdrowia było zorganizowanie Festynu Zdrowia w dn. 11.06.2015r, na który zaproszono przedstawicieli instytucji wspierających szkołę w działaniach zdrowotno-profilaktycznych (SANEPID - Sandomierz, Ośrodek Zdrowia - Samborzec, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna - Sandomierz).............czytaj

Paitball - Chłopcy z naszego gimnazjum spędzili aktywnie czas pozalekcyjny na grach terenowych w lasach Krowiej Góry. Takiego wysiłku dawno nie zaznali. Bieganie w mundurach wojskowych po hałdach piasku daje wycisk !

„Żyj smacznie i zdrowo” to program, którego celem jest przekazanie uczniom szkół gimnazjalnych, zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcenie ich do pierwszych eksperymentów w kuchni i wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków oraz zwrócenie ich uwagi na ważne problemy społeczne takie, jak marnowanie żywności, energii czy wody.

W V edycji programu wzięli udział uczniowie klas II a oraz II b naszego gimnazjum. Rozstrzygnięcie konkursu już 30 kwietnia. Trzymamy kciuki!!!

View the embedded image gallery online at